Ministerstvo pôdohospodárstva podľa občianskej iniciatívy odmieta zakázať pestovanie GMO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GMO, potravinárstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) odmieta zakázať pestovanie pôvodných geneticky modifikovaných plodín (GMO) a pestovanie týchto plodín na Slovensku schvaľuje.

Prinieslo len problémy a riziká

Upozorňuje na to občianska iniciatíva Slovensko bez GMO, podľa ktorej ide o ignorovanie občanov a zdravého rozumu. Zároveň dodáva, že pestovanie GMO vo svete prinieslo len problémy a riziká.

Väčšina krajín Európskej únie ich pestovanie zakázala a to napriek tomu, že sa u nich nepestovali, informuje člen iniciatívy Peter Sudovský.

Petícia za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO s 18 300 podpismi žiada zákaz pestovania GMO na Slovensku. Ministerstvo v minulosti podľa iniciatívy deklarovalo, že chce Slovensko bez GMO, napriek neustálym sľubom sa ale zákaz nezrealizoval.

Zákaz pestovania

Podľa Sudovského v predvolebnom Agro-GMO dotazníku strany OĽaNO a Sme rodina potvrdili, že počas volebného obdobia 2020 až 2024 podporia a budú presadzovať zákaz pestovania GMO.

„Zatiaľ nebol zaznamenaný ani len pokus. Uskutočnila sa len zmena GMO zákonov, ktorá už umožňuje zakázať pestovanie povolených GMO. Samotný zákaz však zrealizovaný nebol,“ upresnil Sudovský s tým, že v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2021 až 2024 je uvedená regulácia GMO.

Po odovzdaní petície sa GMO podľa iniciatívy prestali pestovať, no to nič neznamená, nakoľko neexistuje oficiálny a právny zákaz.

„Na konferencii Vidiek žije! Martin Ondráš poradca na agrorezorte uviedol, že nie je dôvod zakazovať niečo, čo tu nemáme a minister nechce vyvíjať žiadne aktivity, keďže sa tu GMO momentálne neaplikuje. Taktiež poznamenal, že Slovensko nemá generálny súhlas na ich používanie,“ poznamenal.

Označenie produktov s alebo bez GMO

Ministerstvo podľa iniciatívy Slovensko bez GMO nesplnilo požiadavku petície na označovanie produktov vyrobených s použitím alebo bez použitia GMO.

Podľa Sudovského sa vyrába obrovské množstvo potravín vyrobených s použitím GMO, ako sú mliečne a mäsové výrobky zo zvierat kŕmených GMO krmivom.

„Toto je v období, keď sa GMO osivársky priemysel spolu s Európskou komisiou snažia vymaniť novú generáciu GMO z pod EÚ legislatívy o GMO, čím sa neoverené nové GMO môžu bez hodnotenia rizík a označovania dostať na trh. Proti deregulácii nových GMO sa postavilo 420-tisíc občanov EÚ,“ upozornil Sudovský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Sudovský
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Slovensko bez GMOMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina