Chov jahňacieho mäsa je zastabilizovaný a zaujímavý aj pre zahraničie, jeho cena však stúpla (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AGRO: Slovenská jahňacina patrí medzi najkvalitnejšie
Ovce v ovčíne v priestoroch Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce, okres Ružomberok. Liptovské Revúce, 20. marec 2023. Foto: SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 20. marca 14:40

Chov jahňacieho mäsa je zastabilizovaný a začína byť ekonomicky zaujímavý aj pre zahraničie. A to aj napriek tomu, že jeho cena je vyššia, pretože chovatelia majú väčšie možnosti na vyrábanie kvalitnejších produktov. Dnes má Slovensko okolo 310-tisíc oviec a 20-tisíc kôz.

Vlna je pre chovateľa záťažou“

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nastavilo financovanie tak, aby ovčiari neboli diskriminovaní. Informovali o tom na pondelkovej tlačovej konferencii predstavitelia Zväzu chovateľov oviec a kôz, Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Vidieckej platformy.

Ovčia vlna je momentálne pre chovateľa „záťažou“ a zbytočný odpad, avšak v blízkej budúcnosti by sa mala začať využívať. Podľa členky výkonného výboru Vidieckej platformy Anny Balkovej sú ovce ako jediné schopné zdolávať prevýšenie v tomto kraji a rozhodne patria na vidiek.

Zastabilizovaná situácia s vývozom

Jahňacie mäso je chutné a zdravé, okrem toho len ovce a kozy dokážu vyčistiť zarastený terén v kopcoch, kde sa nedostane ani technika. Chovatelia využívajú z ovce okrem mäsa aj mlieko, z ktorého sa vyrábajú syry, korbáčiky, či bryndza.

Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru teší, že sa po kritickom období podarilo zastabilizovať situáciu s vývozom a viac ako polovica jahniat zostáva na Slovensku, tá druhá poputuje do Talianska. Z výnimočnej pomoci pre sucho sa agrorezort snažil maximálne podporiť chovateľov oviec a kôz. A pre ovčiarov sú alokované také čiastky, ktoré by mali pomôcť.

Pre chovateľov oviec a kôz z prvého piliera formou podpory pasterného chovu na úrovni 128 eur na dobytčiu jednotku, z druhé piliera ustajnenia vo výške 212 eur na dobytčiu jednotku. „Veríme, že tieto podpory pomôžu chovu oviec a kôz na Slovensku, a že sa dostaneme na úroveň pol milióna kusov,“ uzatvorila generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Zuzana Nouzovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Nouzovská
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraZväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku