Vojna na Ukrajine: Rusi dobyli strategickú dedinu, ostreľujú aj Charkov a krok za krok chcú zničiť celý Donbas (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Ukrajinskí vojaci v tanku v Doneckej oblasti (20. jún 2022). Foto: SITA/AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily podnikli veľmi ťažké letecké a delostrelecké útoky v Donbase na východe Ukrajiny. „Krok za krokom chcú zničiť celý Donbas,“ povedal vo svojom prejave.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk povedal, že na každú delostreleckú strelu, ktorú Ukrajinci vypália, pripadá šesť ruských.

Ruské sily dobyli tri dediny v Luhanskej oblasti. Tamojší gubernátor Serhij Hajdaj povedal, že obce sa nachádzajú neďaleko Lysyčanska, posledného mesta v Luhanskej oblasti, ktoré je stále plne pod kontrolou Ukrajiny. Rusi tiež dobyli strategickú dedinu Toškivka, čo im umožnilo zintenzívniť útoky, povedal Hajdaj. Rusi tiež pokračujú v ostreľovaní Charkova a okolitých miest. Šéf vojenskej správy Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov informoval, že v dedine Pryšyb ruské sily zabili 10 ľudí vrátane piatich žien.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Na Ukrajinu dorazili salvové raketomety HIMARS zo Spojených štátov. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to vo štvrtok oznámil ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov, pričom sa poďakoval svojmu americkému rezortnému kolegovi Lloydovi Austinovi za poskytnutie týchto zbraní. Informuje o tom televízia CNN. Zároveň však pripomína, že sa jej nepodarilo nezávisle overiť, kedy raketomety prišli na Ukrajinu a či už ich použili na bojisku.

Rusko aj Ukrajina už prevádzkujú salvové raketové systémy, ale šesťraketový systém HIMARS, ktorý poslali USA na pomoc Kyjevu je pokročilejší, pričom je presnejší a má lepší dosah. Ukrajina požiadala o približne 300 týchto systémov. K dnešnému dňu (štvrtok, 23. júna 2022, pozn. SITA) USA darovali Ukrajine iba štyri HIMARS, ale nevylúčili, že v budúcnosti poskytnú ďalšie.

Tri salvové raketomety pošle Ukrajine aj Nemecko, oznámila v stredu tamojšia ministerka obrany Christine Lambrechtová.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:46 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil štvrtkové rozhodnutie Európskej rady udeliť Ukrajine štatút kandidáta na členstvo v Európskej únii. Zelenskyj uviedol, že to je „jedinečný a historický okamih“ vo vzťahoch medzi EÚ a Ukrajinou. Minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba na mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že „Ukrajina zvíťazí. Európa zvíťazí.“ Informuje o tom portál cnn.com.

21:02 Európska únia sa dohodla, že Ukrajine poskytne štatút kandidátskej krajiny na členstvo v bloku. Do pohybu sa tak dá proces, ktorý bude pravdepodobne trvať roky. Ukrajina o členstvo v EÚ požiadala necelý týždeň po tom, ako sa 24. februára stala terčom ruskej invázie.

20:24 V meste Lysyčansk na východe Ukrajiny už nezostalo nijaké bezpečné miesto. Povedal to vo štvrtok šéf ukrajinskej regionálnej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. „Celý Lysyčansk bombarduje delostrelectvo veľkého kalibru a letectvo,“ povedal Hajdaj. Miestne úrady však pokračujú v evakuácii civilistov a v poskytovaní humanitárnej pomoci, dodal. Informuje o tom portál cnn.com.

Lysyčansk je posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré stále odoláva útokom. Ruské sily obsadili niekoľko dedín južne od mesta, ale utrpeli straty v dôsledku paľby ukrajinského delostrelectva.

19:48 Európska únia a Nórsko sa vo štvrtok dohodli, že ešte viac posilnia spoluprácu v energetickej oblasti. Podľa nórskeho ministerstva ropného priemyslu a energetiky to bude znamenať dodatočné dodávky zemného plyn na trh EÚ.

19:26 Americký výrobca športovej obuvi a odevov Nike odchádza z ruského trhu. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podobné rozhodnutia doteraz ohlásilo mnoho iných amerických spoločností. 

https://sita.sk/vofinanciach/dalsia-znacka-opusta-rusky-trh-rozhodol-sa-tak-americky-vyrobca-sportovej-obuvi-a-odevov-nike/

18:42 Ruský minister obrany Sergej Šojgu vo štvrtok vyzval na posilnenie spoločných obranných kapacít Ruska a Bieloruska, vrátane zjednoteného systému regionálnej protivzdušnej obrany.Okolnosti si vynucujú potrebu podniknúť naliehavé spoločné opatrenia na posilnenie obrannej kapacity zväzového štátu, na zvýšenie bojovej pripravenosti regionálneho zoskupenia vojsk a zjednoteného systému regionálnej protivzdušnej obrany,“ povedal Šojgu v Moskve na stretnutí s bieloruským ministrom obrany Viktorom Chreninom. Informuje o tom portál cnn.com.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý je blízkym spojencom Vladimira Putina, je jediným lídrom v Európe podporujúcim ruskú inváziu na Ukrajine. Bieloruské územie pri hraniciach s Ukrajinou ruskí vojaci v rámci invázie využili.

17:34 Viac ako polovicu Doneckej oblasti na východe Ukrajiny má zjavne pod kontrolou Rusko. Len 45 percent oblasti kontrolujú ukrajinské sily. Informuje o tom televízia CNN.

Je veľmi náročné povedať, či je zvyšok kontrolovaný nepriateľom, pretože tieto mestá nepriateľ ničí, sú len územiami,“ skonštatoval šéf vojenskej samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Ako tiež povedal, v Sloviansku a Lymane sa koncentrujú práporové taktické skupiny. Ukrajinské sily majú podľa Kyrylenka pred sebou vážne bitky, pričom pokračuje ostreľovanie pozdĺž cesty Bachmut – Lysyčansk s cieľom „odrezať“ Sjevjerodoneck a Lysyčansk od zásobovania.

16:12 Na Ukrajinu dorazili salvové raketomety HIMARS zo Spojených štátov. Informuje o tom televízia CNN.

Americká armáda začala cvičiť Ukrajincov na používanie raketometov HIMARS
Foto: AP Photo/Alexei Alexandrov

15:10 Európsky parlament (EP) v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine schválil nariadenie, ktorého cieľom je urýchliť napĺňanie zásobníkov zemného plynu pred zimou a zaistiť tak bezpečnosť dodávok. 

Predpis vo štvrtok prešiel v europarlamente pomerom hlasov 490 za, 47 proti a 55 sa zdržalo hlasovania. EP o tom informuje v tlačovej správe.

Na základe predpisu, ktorý už schválili ministri členských štátov Európskej únie (EÚ), majú členské krajiny povinnosť naplniť do 1. novembra 2022 zásobníky plynu minimálne na 80 percent, spolu s prevádzkovateľmi zásobníkov by sa však mali usilovať o ich naplnenie na 85 percent.

14:26 Spojené kráľovstvo uvalilo dodatočné sankcie na Rusko pre jeho pokračujúcu vojenskú agresiu na Ukrajine.

Nové opatrenia zahŕňajú zákaz obchodovania s tovarom a s technológiami súvisiacimi s chemickými a biologickými zbraňami, námorným sektorom a priemyslom spracovania ropy.

Británia taktiež zaviedla zákaz vývozu libier a mien krajín do Ruska a ich používania v Rusku, ako aj zákaz sprístupnenia a dodávania takýchto peňazí osobám a subjektom spojeným s Ruskom.

14:21 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 34 430 ruských vojakov. Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 1 504 tankov, 3 632 bojových obrnených vozidiel, 2 548 vozidiel a palivových nádrží, 756 delostreleckých systémov, 240 odpaľovacích raketových systémov, 99 systémov protivzdušnej obrany, 183 vrtuľníkov, 216 lietadiel, 620 dronov, 137 striel s plochou dráhou letu, 14 lodí a 60 kusov špeciálnej techniky.

14:15 Krok nemeckej vlády, ktorá vyhlásila stav výstrahy týkajúci sa zásob zemného plynu, považuje nemecká energetická spoločnosť E.ON za pochopiteľný.

Berlín vyhlásil stav výstrahy v reakcii na redukciu dodávok ruského plynu a s tým súvisiacu neistotu. Firma E.ON vo štvrtok dodala, že vyhlásenie výstrahy zatiaľ nemení základný stav.

„Dodávky plynu koncovým spotrebiteľom prostredníctvom prevádzkovateľov nemeckého distribučného systému plynu v rámci skupiny E.ON zostávajú spoľahlivé a bezpečné. Zákazníci odoberajúci v Nemecku plyn od firmy E.ON sú naďalej spoľahlivo zásobovaní v súlade s individuálnymi zmluvami,“ konštatoval firma vo vyhlásení.

13:56 Európsky parlament vyzval hlavy štátov a predsedov vlád, ktorí sa vo štvrtok a piatok stretnú na samite, aby bezodkladne udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. V tlačovej správe o tom informoval tlačový atašé EP na Slovensku Ján Jakubov.

Parlament toto uznesenie prijal vo štvrtok, keď zaň hlasovalo 529 poslancov, 45 boli proti a štrnásti sa zdržali hlasovania. Podľa zákonodarcov by mala EÚ udeliť kandidátsky štatút aj Gruzínsku, akonáhle tamojšia vláda dokončí potrebné reformy.

Parlament vyzval vedenie Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska, aby „jednoznačne preukázali svoje politické odhodlanie zrealizovať európske ambície svojho ľudu“ a urýchlili reformy s cieľom čo najskôr splniť kritériá členstva v EÚ. „Ukrajinci, Moldavci a Gruzínci si zaslúžia žiť v slobodných, demokratických a prosperujúcich krajinách, ktoré sú hrdé a oddané európskej rodine,“ uvádza sa v tlačovej správe.

13:01 Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko presmeruje obchod k „spoľahlivým medzinárodným partnerom“, ako sú Brazília, India, Čína a Juhoafrická republika, keďže Západ sa podľa neho pokúša o prerušenie ekonomických väzieb s Moskvou.

Referuje o tom spravodajský web CNN. „Aktívne sa zapájame do preorientovania našich obchodných tokov a zahraničných ekonomických kontaktov smerom k spoľahlivým medzinárodným partnerom, predovšetkým ku krajinám BRICS,“ povedal Putin vo svojom videopríhovore k účastníkom virtuálneho samitu BRICS.

Skratka „BRICS“ označuje neformálne zoskupenie piatich rozvojových ekonomík sveta – okrem ruskej aj brazílskej, indickej, čínskej a juhoafrickej.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin vo svojom videopríhovore k účastníkom virtuálneho samitu BRICS. Foto: SITA/AP

12:23 Ruská armáda prišla v priebehu stredy na juhu Ukrajiny o 20 vojakov i dva muničné sklady v Chersonskej oblasti ovládanej Ruskom.

Ukrajinské ozbrojené sily na Facebooku informovali, že nepriateľovi zničili i časť vybavenia vrátane samohybnej húfnice a štyroch vojenských vozidiel. Podľa Ukrajincov ruské sily dvakrát zaútočili na Odeskú oblasť, no obe rakety zničili nad morom jednotky protivzdušnej obrany.

11:42 Štvrtok, počas ktorého budú lídri Euróspkej únie diskutujú o kandidátskom statuse Ukrajiny, je podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela„rozhodujúci moment“ pre euroblok. Povedal to po príchode na samit Európskej rady v Bruseli. Michel je podľa jeho slov presvedčený, že lídri EÚ udelia Ukrajine aj Moldavsku status kandidáta do únie a „vyjadria jasnú a silnú“ perspektívu pre obe krajiny.

Charles Michel
Charles Michel. Foto: SITA/AP

11:39 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v stredu takmer 3 195 osôb. Z toho bolo 852 mužov, 1 840 žien a 503 detí.

Na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v stredu 3 175 osôb. Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 27 policajtov, 27 hasičov, 85 colníkov, 95 vojakov, 35 dobrovoľníkov, dvaja kňazi a 28 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojny na Ukrajine prekročilo viac ako 538-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 82-tisíc dočasných útočísk. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi viac ako 285-tisíc osôb.

11:34 Nemecko vo štvrtok aktivovalo druhú fázu jeho trojstupňového núdzového plánu pre zásoby zemného plynu.

Zníženie dodávok plynu je podľa vyhlásenia nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka ekonomickým útokom zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina. „Budeme sa proti tomu brániť. Ale naša krajina teraz bude musieť ísť po kamenistej ceste. Aj keď to zatiaľ necítime, sme v plynovej kríze,“ skonštatoval.

Robert Habeck
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: archívne, Michael Kappeler/dpa via AP.

11:11 Od utorka 21. júna je účinné nové vládne nariadenie, ktoré zvyšuje výšku príspevkov pre tých, ktorí ubytujú odídencov z Ukrajiny.

Ako ministerstvo vnútra pripomína, príspevok bude štát ubytovateľom prostredníctvom samospráv vyplácať do 30. septembra. Ubytovatelia, ktorí majú s odídencami podpísanú zmluvu do 30. júna budú v tejto súvislosti musieť podpísať dodatok k tejto zmluve, prípadne uzavrieť novú zmluvu.

Dodatok alebo novú zmluvu je potrebné predložiť obci spoločne s výkazom o počte nocí, počas ktorých bolo poskytnuté ubytovanie do 8. júla. „Zámerom je motivovať poskytovateľov ubytovania k udržaniu a rozšíreniu ubytovacích kapacít. Zvýšené príspevky si ubytovatelia môžu uplatniť spätne za celý mesiac jún,“ vysvetlil minister vnútra Roman Mikulec.

Rezort vnútra v tejto súvislosti zverejnil nové vzory zmlúv a výkazov, ktoré je potrebné v súvislosti s ubytovaním používať. V hlavičke formulárov sa podľa ministerstva vyžaduje uviesť okres, ostatné úpravy sa týkajú len ich funkcionalít dôležitých pre spracovanie dát v aplikácii. Obsah dokladov sa pritom nezmenil.

10:53 Vnímanie ruského prezidenta Vladimira Putina sa ocitlo na najnižšej úrovni za ostatných 20 rokov.

Ako uviedol americký inštitút Pew Research Center, iba 9 % opýtaných dôveruje tomu, že „robí vo svetových záležitostiach správnu vec“. Výskum sa uskutočnil v 18 krajinách sveta, kde v priemere 90 % ľudí tvrdilo, že Putinovi nedôverujú. Približne 85 % opýtaných zároveň vyjadrilo negatívny názor na Rusko.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

10:49 Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. 

Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej karte, tzv. zelená, resp. biela karta, obmedzená platnosť pre územie Ruska a Bieloruska. Ako povedala hovorkyňa Union poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová, klienti, ktorí si uzatvárajú nové zmluvy, v nich už tieto krajiny majú preškrtnuté.

„Povinné zmluvné poistenie im teda nebude poskytovať krytie ani v Rusku, ani v Bielorusku. Pre staršie, aktuálne platné zmluvy platí, že sa ich táto zmena dotkne s časovým posunom a to od najbližšieho výročia zmluvy,“ vysvetľuje Dupaľová Ksenzsighová.

10:27 Ukrajina je pre Slovensko dôležitá nielen z hľadiska ekonomického rozvoja, ale aj z bezpečnostného hľadiska. Slovensko preto plne podporuje myšlienku, aby bol Ukrajine udelený štatút kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie (EÚ). Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to povedal pred začiatkom štvrtkového summitu Európskej rady, ktorý sa koná v Bruseli.

Doplnil, že Slovensko má bohaté skúsenosti s reformami, ktoré muselo podstúpiť pred svojím vstupom do EÚ. Vie tak týmto krajinám pomôcť v nastavení legislatívy a pri implementácii týchto reforiem.

Premiér zdôraznil, že už teraz mobilizuje na Slovensku podnikateľský sektor, zamestnávateľov a obchodné komory, aby našli spôsob, ako môže byť Slovensko zapojené do rekonštrukcie Ukrajiny. „Naše firmy z toho môžu benefitovať a výrazne pomôcť Ukrajine. Ak sa nám podarí zdvihnúť úroveň Ukrajiny, tak bude ekonomicky prosperovať aj celé východné Slovensko,“ doplnil.

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/AP.

9:01 Moskva premenovala priestranstvo pred americkým veľvyslanectvom po samozvanej proruskej separatistickej republike z východu Ukrajiny.

Moskovská radnica v stredu oznámila, že sa volá Námestie Doneckej ľudovej republiky. Na svojej webstránke o tom informuje spravodajská televízia CNN. „Americké veľvyslanectvo dostalo novú oficiálnu adresu,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že diplomatická misia teraz sídli na Námestí Doneckej ľudovej republiky 1. Predošlá adresa ambasády bola Boľšoj Deviatinskij 8.

Adresa je podľa radnice výsledkom verejného hlasovania, na ktorom sa zúčastnilo takmer 280-tisíc ľudí. V máji moskovskí radní navrhli premenovať jednu z moskovských ulíc na počesť „obrancov Donbasu“.

8:25 Ruské sily dobyli tri dediny v Luhanskej oblasti. Tamojší gubernátor Serhij Hajdaj povedal, že obce sa nachádzajú neďaleko Lysyčanska, posledného mesta v Luhanskej oblasti, ktoré je stále plne pod kontrolou Ukrajiny. Rusi tiež dobyli strategickú dedinu Toškivka, čo im umožnilo zintenzívniť útoky, povedal Hajdaj. Rusi tiež pokračujú v ostreľovaní Charkova a okolitých miest. Šéf vojenskej správy Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov informoval, že v dedine Pryšyb ruské sily zabili 10 ľudí vrátane piatich žien.

8:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily podnikli veľmi ťažké letecké a delostrelecké útoky v Donbase na východe Ukrajiny. „Krok za krokom chcú zničiť celý Donbas,“ povedal vo svojom prejave. Hovorca ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk povedal, že na každú delostreleckú strelu, ktorú Ukrajinci vypália, pripadá šesť ruských.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia