Vojenské lesy upozorňujú pred postrekom, v Šenkvickom háji sa premnožila mníška veľkohlavá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mníška veľkohlavá
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – V máji budú v lokalite Šenkvického hája pri Šenkviciach v okrese Pezinok aplikovať postrek proti kalamitnému premnoženiu mníšky veľkohlavej. Upozornil na to štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR.

Môže hroziť úplné zničenie biotopu

V súčasnosti v tejto lokalite na jednotlivých stromoch spozorovali od 20 až do 50 hubiek. Na jeden dub tak pripadá približne 10 000 až 50 000 húseníc, čo môže spolu s deficitom zrážok znamenať úplné zničenie tohto biotopu.

Postrekovať budú od 13. mája v rozmedzí približne piatich dní podľa stavu výskytu húseníc mníšky veľkohlavej. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

Situáciu bude štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR riešiť aplikáciou pozemného postreku biologického prípravku BIOBIT XL. Ide o nechemickú biologickú a selektívnu látku, čo znamená, že k jej aktivácii dochádza v črevách húseníc.

Bezpečnosť v lokalite

Postrek sa bude vykonávať v zmysle ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny – jednotlivo a v nesúvislých plochách do výmery dva hektáre, teda nepôjde o celoplošnú aplikáciu. Cieľom postreku je zabrániť vzniku vážnych a nezvratných ekologických a celospoločenských škôd na tomto ekosystéme, uviedla hovorkyňa v tlačovej správe.

Verejnosť o postreku informujú aj prostredníctvom informačných tabúľ priamo v lokalite a zabezpečená bude aj prítomnosť zamestnancov podniku vojenské lesy na prístupových cestách a chodníkoch k danej lokalite.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať