Vodca Kim-Čong un dostal od Putina vojenskú medailu, ale na ceremónii sa nezúčastnil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Russia Putin
Vladimír Putin udelil severokórejskému lídrovi vojenskú medailu Foto: Sita/AP

Ruský prezident Vladimir Putin udelil severokórejskému lídrovi Kim Čong-unovi spomienkovú vojenskú medailu. V utorok o tom informovalo ruské veľvyslanectvo v Pchjongjangu. Stalo sa tak pri príležitosti tohtoročného 75. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom.

Špekulácie okolo vodcu

Kim dostal medailu za to, že uchováva spomienku na sovietskych vojakov, ktorí zahynuli na severokórejskom území, píše sa v stanovisku. Ruský veľvyslanec v Severnej Kórei Alexander Macegora odovzdal ocenenie v utorok severokórejskému ministrovi zahraničia Ri Son-kwonovi.

Samotný Kim, ktorého posledné týždne obklopovali špekulácie týkajúce sa jeho zdravia, sa na ceremónii nezúčastnil. Zverejnené fotografie ukazujú ruských aj severokórejských predstaviteľov s rúškami na tvárach, a to aj napriek tomu, že krajina doteraz nepotvrdila jediný prípad koronavírusu.

Prehliadka sa pre pandémiu odsúva

Minulý rok pozval Kremeľ Kima, aby 9. mája navštívil Moskvu a zúčastnil sa na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacistami v druhej svetovej vojne.

Putin však v apríli oznámil, že prehliadka sa pre pandémiu koronavírusu odkladá na neurčito. V roku 2015 severokórejský líder odmietol podobnú ponuku pri príležitosti 70. výročia víťazstva, pričom ako dôvod uviedol vnútroštátne záležitosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unRi Son-kwonoviVladimir Putin