Vláda sa zaviazala dobudovať areál Múzea holokaustu v Seredi, vybuduje aj pamätník

Zuzana Čaputová, Múzeum holokaustu v Seredi
Zľava: Riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas návštevy Múzea holokaustu v Seredi počas prehliadky expozície Barak č. 3 pri príležitosti pietnej spomienky Stretnutie generácií v Múzeu holokaustu v Seredi za účasti 20 preživších holokaust, pôvodom zo Slovenska a 400 žiakov a študentov zo Slovenska. Sereď, 9. september 2019. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Vláda sa zaviazala dobudovať celý areál Múzea holokaustu v Seredi a vybudovať na bývalom appelplatzi pamätník venovaný obetiam holokaustu. Ten by mal byť dôstojným pietnym miestom vhodným na pripomenutie tragédie holokaustu a vzdanie úcty jeho obetiam.

Využitie protirómskeho rasizmu IHRA

Vyplýva to z odobreného Návrhu dobrovoľných prísľubov a záväzkov Slovenskej republiky na Fórum na vysokej úrovni k pripomínaniu holokaustu a boju proti antisemitizmu. Fórum sa uskutoční 13. októbra vo švédskom Malmö. Kabinet tiež prisľúbil prehĺbiť využívanie existujúcich edukatívnych materiálov o histórii Rómov a o genocíde Rómov počas druhej svetovej vojny a prehĺbiť v tejto téme vedomosti žiakov a študentov.

Vláda sa zaväzuje podporiť využívanie pracovnej definície antisemitizmu Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie holokaustu IHRA v rámci ďalšieho vzdelávania sudcov, prokurátorov, advokátov, policajtov a ďalších právnických profesií. Vláda bude podporovať aj využívanie právne nezáväznej pracovnej definície anticigánizmu/protirómskeho rasizmu IHRA,“ konštatuje schválený, ktorý predložil Úrad vlády SR.

Členstvo v stálej organizácii EHRI

Ďalším záväzkom vlády je aj preložiť do slovenčiny materiál pripravený Medzinárodnou alianciou pre pripomínanie holokaustu IHRA Odporúčania venované identifikácii a boju proti skresľovaniu holokaustu a rozšíriť povedomie o ňom vo vzdelávacích inštitúciách, na slovenských vysokých školách, v ústavoch Slovenskej akadémie vied a najmä v inštitúciách vychovávajúcich budúcich pedagógov a tvorcov politík. Kabinet tiež zváži podporu vytvorenia slovenského národného uzla European Holocaust Research Infrastructure (EHRI) a perspektívu členstva Slovenska v stálej organizácii EHRI.

Podujatie Fórum na vysokej úrovni k pripomínaniu holokaustu a boju proti antisemitizmu, Malmö, 13. október 2021 organizuje švédska vláda ako tradičný iniciátor celosvetových podujatí venujúcich sa pripomínaniu holokaustu. Na podujatie sú pozvané hlavy štátov a vlád z viac ako 50 krajín a ďalších približne 30 medzinárodných organizácií a partnerov. Každá zúčastnená krajina má na fóre prezentovať svoje národné dobrovoľné prísľuby. Záväzky bude priamo na zasadnutí prezentovať vedúci delegácie, ktorým bude predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom