Vláda podporila zavedenie úrokov z meškajúceho výživného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sud, peniaze
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Platenie úrokov z omeškaného výživného dostalo dnes zelenú aj od vlády. Tá odobrila návrh skupiny poslancov za Smer-SD Antona Martvoňa, Otta Brixiho, Daniela Duchoňa a Anny Vittekovej, ktorí chcú takúto zmenu zaviesť v novele zákona o rodine.

Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

Úrok z omeškania by sa podľa nich mal platiť vo výške určenej podľa Občianskeho zákonníka a počítal by sa odo dňa uplynutia jedného mesiaca odo dňa riadnej splatnosti výživného.

Parlament už právnu normu posunul do druhého čítania. „Týmto návrhom budem chcieť docieliť to, aby sa v SR výživné platilo vždy riadne a načas a aby tisícky vyživovaných alebo na výživné oprávnených osôb, napríklad matky detí, neboli cez hrozbu neskorého platenia výživného v znevýhodnenom postavení voči povinným osobám a aby si nemuseli požičiavať peniaze, kým čakajú na zaplatenie omeškaného výživného,“ uviedol po predložení návrhu pre agentúru SITA Martvoň.

Výška úrokov z omeškania bude o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. To nastane jeden mesiac po splatnosti meškajúceho výživného. „Zakotvením jednomesačnej lehoty, až po ktorej uplynutí sa povinná osoba dostane do omeškania s výživným, reflektujeme a pamätáme i na mnohokrát časté meškanie výplat pracujúcich povinných osôb,“ vysvetlil Martvoň. Zároveň by takýto úrok z omeškaného výživného mal byť aj súčasťou pohľadávky, ktorú by potom spolu i s výživným mohli vymáhať od povinných osôb priamo exekútori.

Poslanec za Smer-SD upozorňuje, že mnohé vyživované alebo na výživné čakajúce osoby, napríklad slobodná matka dieťaťa, samotné dieťa, rodič, manžel, príbuzný, častokrát riešia neskoro zaplatené, respektíve omeškané alebo nezaplatené výživné tým spôsobom, že si peniaze na živobytie alebo na zabezpečenie potrieb vyživovaného dieťaťa musia požičať z banky, od známych alebo prečerpajú limit na platobnej karte.

Keď nakoniec príslušná osoba s vyživovacou povinnosťou výživné oneskorene, napríklad po troch mesiacoch alebo po pol roku, čiastočne zaplatí, osoby odkázané na výživné alebo vyživované osoby musia príslušným finančným ústavom zaplatiť za spomínané pôžičky aj rôzne vysoké úroky, ktoré im však osoby s vyživovacou povinnosťou nikdy nenahradia. „Chceme teda primárne docieliť lepšiu disciplínu platenia výživného načas a v stanovenej výške. Zvlášť, keď povinné osoby nemajú problém platiť načas faktúry za mobilný telefón, za internet, lízing za auto alebo majú na nákup cigariet a alkoholu, hoci nimi vyživované osoby mnohokrát nemajú pokryté základné potreby,“ konštatoval Martvoň.

Zmena sa nebude týkať náhradného výživného vyplácaného za povinné osoby štátom, čím by nevznikol žiaden negatívny dopad na štátny rozpočet. Poslanec za Smer-SD pripomína, že len v roku 2011 bolo za trestný čin zanedbania povinnej výživy súdených približne 4 500 ľudí a 3 700 bolo odsúdených. V SR máme šesť druhov vyživovacích povinností, z ktorých sa platí výživné, a to vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom, detí k rodičom, medzi ostatnými príbuznými, medzi manželmi, príspevok na výživu rozvedeného manžela a príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať