BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Členovia vlády vyjadrili vážne znepokojenie nad stavom slovenskej justície. „Vláda rešpektuje nezávislosť justície. Sú však situácie, keď nie je možné mlčať v záujme slušných sudcov a v záujme občanov,“ vyhlásila dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová.
Podľa premiérky v uplynulých dňoch sme boli svedkami rozhodnutí, ktoré vyvolávajú vážne pochybnosti o skutočnej nezávislosti niektorých predstaviteľov justície.
„Prepustenie obvineného z vraždy ženy a nevinného dieťaťa na slobodu a neochota vydať medzinárodný zatykač na jeho opätovné zadržanie, sú dôkazom nekompetentnosti a strachu konkrétnych sudcov.
Za rovnakú facku spravodlivosti považujeme aj rozhodnutie po 15 rokoch, aby sa bývalý prezident Michal Kováč musel ospravedlniť osobe, ktorá bola obvinená z únosu jeho syna a ktorého stíhanie bolo zastavené len vďaka amnestii Vladimíra Mečiara,“ vyhlásila Radičová.
Obraz slovenského súdnictva vytvárajú podľa premiérky súdy svojimi rozhodnutiami. „Dôveryhodné budú len vtedy, ak ich rozsudky budú charakterizovať čestnosť, odvaha a charakter.
Sudcovia sú skutočne nezávislí len vtedy, keď rozhodujú bez vonkajších tlakov. Príklady posledných dní, žiaľ, tomu nenasvedčujú,“ dodala.
Radičová tiež uviedla, že ak ústavný súd dnes pozastaví verejnú voľbu generálneho prokurátora, mala by sa podľa nej v piatok konať tajná voľba.
HARABIN: Za súčasný stav v justícii môže ministerka Žitňanská
Za súčasný stav v justícii, prepúšťanie obžalovaných z väzby pre procesné chyby a chaos na viacerých súdoch nesie podľa predsedu Najvyššieho súdu SR plnú zodpovednosť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Nad stavom v slovenskej justície vyjadrili vážne znepokojenie členovia vlády po dnešnom rokovaní. „Sú to prvé výsledky jej tzv. reformy a neodborného riadenia. Pritom si pani Žitňanská uzákonila najsilnejšie právomoci, aké kedy mal minister spravodlivosti od vzniku Slovenskej republiky,“ vyhlásil Harabin.
Podľa jeho slov výsledkom Žitňanskej reformy v praxi je zrušenie odborných seminárov pre sudcov a neodborné riadenie súdov. Harabin tvrdí, že to viedlo k politickému odvolávaniu predsedov súdov s najlepšími výsledkami. Za ministerkin krok vedľa považuje aj zmiernenie disciplinárnych postihov za procesné chyby pri prepúšťaní obžalovaných z najzávažnejších zločinov oproti stavu pred 1. májom. „Preto sa nikto nemusí báť robiť procesné chyby, po ktorých sa obžalovaní dostávajú na slobodu,“ nazdáva sa Harabin.
RADIČOVÁ: Prevencia pred povodňami je zásadný program vlády
Prevencia pred povodňami a znižovanie rizík je podľa premiérky Ivety Radičovej zásadný program vlády. „Prevencia nezastaví povodne, ale aspoň ich zmierni,“ vyhlásila dnes predsedníčka vlády na tlačovej besede po rokovaní kabinetu. Upozornila, že vláda prijala 23 uznesení k povodniam. Škody po povodniach minulý rok boli takmer 600 mil. eur.
Vláda na zabezečovacie práce a čiastočné odškodnenie občanov a miest vyčlenila viac ako 130 mil eur, na obnovu infraštruktúry a dobudovanie systémov protipovodňovej ochrany viac ako 70 mil eur. Na prevenciu pred povodňami, revitalizáciu krajiny poskytla vláda viac ako 35 mil. eur. Ďalšie prostriedky išli na geologické prieskumy a sanáciu zosunutých území.
Radičová upozornila, že vláda spustila projekt, ktorý bol pripravovaný niekoľko rokov a za ktorý autori dostali ocenenie v iných krajinách, ale nie doma. Do tohto projektu revitalizácie sa prihlásilo 833 obcí. Vláda vybrala v prvom kole 200 obcí a v 23 je už projekt zrealizovaný. V ďalšom kole sa do projektu revitalizácie zapojí ďalších 300 obcí.
Premiérka zo svojej rezervy vyčlenila na pomoc fyzickým osobám a mestám postihnutým povodňami viac ako 14 mil. eur. Rezerva bola zvýšená o 5,9 mil. eur, ktoré išli na záchranárske a sanačné práce.
Štátna správa má 305 účelových zariadení s vyše 9 000 lôžkami
Štátna správa má vo vlastníctve 305 účelových zariadení, v ktorých je k dispozícii viac ako 9 150 lôžok a v rokovacích priestoroch je cez 12 000 stoličiek. Vyplýva to z analýzy vedúceho úradu vlády Viktora Nižňanského, ktorú dnes zobrala vláda na vedomie a na tlačovej besede ju predstavila premiérka Iveta Radičová. Využiteľnosť týchto zariadení, pričom ide o chaty, ubytovne a hotely, je podľa premiérky od nula po 90 percent.
Vláda prijala uznesenie, že úrad vlády do 30. septembra navrhne racionalizáciu zariadení, aby boli naozaj účelové a bolo v nich možné rokovať. „Buď budú schopné sa samofinancovať, alebo ich ponúkneme pre cestovný ruch,“ dodala premiérka.