Víťazstvo homosexuálov v Česku, súd uznal adopciu detí gejmi

Homosexualita, gaj, lesba
Foto: Shutterstock

PRAHA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Gejovia a lesby v Česku, ktorí si chcú adoptovať deti, sa dočkali ďalšieho víťazstva. Okresný súd v meste Prostějov, v Olomouckom kraji, uznal za rodičov desaťročných dvojčiat dvoch mužov, ktorí si deti adoptovali v americkom San Franciscu.

Vlani totiž vstúpil do platnosti nový zákon o medzinárodnom práve súkromnom, ktorý umožňuje, aby české súdy uznávali cudzie rozsudky o osvojení. Informoval o tom v pondelok spravodajský portál iDNES.cz. Jindřich Vačkář pochádzajúci z Prostějova a jeho francúzsky manžel Franck si adoptovali chlapcov už vo veku dojčiat v kalifornskom San Franciscu, kde ich aj vychovávajú.

Deti však každý rok trávia prázdniny u starej mamy v Česku, kde na nich až dosiaľ nemal 41-ročný otec nijaké práva. Po rozsudku prostějovského okresného súdu z 5. novembra už deti oboch mužov môžu získať české občianstvo. „A to nám umožní presťahovať sa do Česka. Zjednoduší sa takisto naše cestovanie po Európe a chlapcom sa otvoria dvere do českých škôl. Keby sa im, nedajbože, niečo stalo, získame právo rozhodovať o lekárskych krokoch,“ vysvetlil Vačkář, ktorý v USA pracuje ako finančný riaditeľ.

Podľa jeho slov sa dvojčatá cítia v Česku veľmi dobre a najradšej by tam zostali. Verdikt prostějovského súdu búra dosiaľ platný argument, že v Česku nie je možné, aby úrady uznali dve osoby rovnakého pohlavia za rodičov. Gejovia a lesby v ČR sa však zatiaľ neúspešne pokúšajú o tzv. priosvojenie, teda možnosť, aby si mohol osvojiť dieťa partner či partnerka jeho biologického rodiča. Novela zákona o registrovanom partnerstve už vyše roka leží v Snemovni, dolnej komore parlamentu. V ČR koluje tiež petícia proti adopcii detí dvojicami rovnakého pohlavia, pripomenul iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom