Viete, aké sú najväčšie výhody wellness pobytov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wellness.jpg
Foto: Canva

Relax a uvoľnenie od stresu, ale aj blahodarné účinky na fyzické zdravie, povzbudenie mentálnych funkcií, či pobyt na čerstvom vzduchu a v príjemnej spoločnosti – benefitov wellness môže byť viac, ako by ste čakali.)

Ozdravné kúry nie sú ani zďaleka rezervované len pre klinicky chorých a neobmedzujú sa na procedúry predpísané lekármi. Wellness pobyty ponúkajú celý rad kúpeľných terapií, pohybových aktivít, mentálnych cvičení a ďalších atraktívnych spôsobov, ako môžete vaše telo i ducha dostať do optimálnej formy.

Či už potrebujete absolvovať rekonvalescenciu po lekárskom zákroku, alebo zranení, dodať vašej pokožke omladzujúce ošetrenie, navodiť si pokojnejší stav mysle, alebo upraviť jedálniček a možno zhodiť pár kilogramov, moderné wellness sú vám plne k dispozícii so svojimi špecializovanými službami.

Wellness bazen.jpg
Foto: Canva

Bolesť

Chronická bolesť nie je ničím príjemným, no mnohí z nás sa s ňou musia vysporiadať. A práve kúpele sú miestom, kde sa nám to darí najlepšie. Nielenže termálne vody môžu pomôcť v boji proti reumatickým ochoreniam, ale sprievodné masáže a fyzioterapeutické cvičenia môžu priniesť dodatočnú úľavu. Horúci kúpeľ pôsobí blahodarne aj na pohybové ústrojenstvo a oceníte ho, ak trpíte bolesťami svalov a kĺbov.

Kardiovaskulárny systém

Srdcovocievne ťažkosti patria k najčastejším „civilizačným“ ochoreniam. Našťastie aj tu má kúpeľná liečba čo ponúknuť. Účinkom horúcej vody sa cievy rozširujú a môže sa zlepšiť prúdenie krvi. Mierny fyzický pohyb môže tento efekt ešte znásobiť a podporiť aj fungovanie srdca. Pokles krvného tlaku býva tiež pozitívnym sprievodným javom SPA terapií.

Stres

Odbúranie stresu je už takpovediac neoddeliteľnou súčasťou wellness pobytu. Tejto potrebe nie sú prispôsobené len relaxačné služby, ale zvyčajne aj celé prostredie rezortu. O jógu, pilates a Tai Chi pre zlepšenie fyzickej pohody, či dychové a meditačné cvičenia pre lepšiu mentálnu stabilitu nebýva núdza. Ako doplnok na ceste k dokonalému relaxu vašej mysli iste skvele padnú plávanie, prípadne prechádzka v parku, alebo v lese.

Joga.jpg
Foto: Canva

Spánok

K nemenej nepríjemným neduhom patria aj nekvalitný spánok, či jeho nedostatok. Poradenstvo ohľadom pravidelného denného režimu, správnej stravy, cielených foriem pohybu a relaxácie, „digitálneho detoxu“ i na zlepšenie spánku zamerané masáže taktiež patria do štandardnej ponuky wellness služieb. A čas na kúpeľnej dovolenke je zároveň ideálnym aj na uvedenie novonadobudnutých poznatkov do praxe.

Nadváha

Kombinácia dostatku voľného času a odbornej pomoci môže byť mimoriadne prospešnou aj pre ustanovenie rutiny pre režim chudnutia. Konzultácie s osobnými trénermi pomôžu optimalizovať program fitness aktivít pre individuálne potreby a podobný výsledok prinesú i porady s výživovými expertami. Takýto premyslený a odskúšaný plán si potom ľahšie osvojíte aj po návrate do každodenného života.

Detoxikácia

Detoxikácia spojením adekvátnej stravy nezaťažujúcej vnútorné orgány, vylučovania škodlivých látok z tela potením a prevencie ich vytvárania v tele vďaka kvalitnému spánku a vytrácajúcemu sa stresu je ďalším z možných cieľov vášho wellness pobytu. Výživa pod dozorom odborníkov a sprievodné vyšetrenia vám veľa napovedia o tom, ako by ste mali i v tomto ohľade natrvalo zmeniť váš životný štýl.

Úzkosť

Zbaviť sa úzkosti je pre mnohých veľká výzva, ale kvalitné SPA môžu byť aj v tomto prípade nápomocné. Vďaka relaxácii, úľave od stresu a teplu vám môže úzkosť aspoň dočasne ustúpiť a prenechať miesto pocitu bezpečia a istoty. Samozrejme, môže to vyžadovať čas a niekoľko procedúr, ale každá maličkosť sa počíta!

Masaz.jpg
Foto: Canva

Sebavedomie

Vyrovnaný vzťah k sebe samému je jedným z kľúčov k dosiahnutiu optimálneho zdravia. Ľudia trpiaci nízkym sebavedomím sú menej odolní voči nepriazni osudu a viac náchylní k stresu a úzkosti. Zdravší pocit zo života po absolvovaní wellness procedúr môže podporiť aj pozitívnejšie vnímanie samého seba. Takéto zlepšenie nálady, spôsobené zvýšením hladiny dopamínu a serotonínu, môže zasa pôsobiť povzbudzujúco a motivačne aj čo sa pokračujúcej starostlivosti o seba týka (zmena stravy, cvičenie).

Pleť

Aj personalizovaná starostlivosť o pleť patrí už k samozrejmostiam dnešných wellness centier. Po ošetrení dostane pleť príležitosť prirodzene sa vyvinúť do tej najlepšej verzie samej seba. Zmierni sa akné, vyhladia sa jemné vrásky a zmiznú drobné škvrny. Služby zahŕňajú špecializované ošetrenia pleti, ako sú nechirurgické ošetrenie tváre, peeling a exfoliácia, ako aj ošetrenia na liečbu hyperpigmentácie a upchatých pórov. Môžete si tiež dopriať kúru na spevnenie pokožky, či redukciu celulitídy a terapeuti vám tiež môžu poskytnúť osobné konzultácie.

Kozmeticka procedura.jpg
Foto: Canva

Hladina cukru

Istá odborná štúdia údajne ukázala, že pravidelné kúpanie vo vírivke môže mierne znížiť hladinu cukru v krvi. Sprievodným javom bol tiež určitý úbytok váhy vďaka redukcii telového tuku. A to bez zmeny stravovacích návykov alebo zvýšenia fyzickej aktivity.

Riziká

Napriek jednoznačne prevažujúcim výhodám treba spomenúť, že najmä pri zdržiavaní sa v horúcich kúpeľoch existujú pre ľudské zdravie aj určité riziká, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. Poradiť sa v dostatočnom predstihu o vašej zamýšľanej návšteve wellness centra s lekárom je vhodné za každých okolností. Špeciálne však pri akýchkoľvek minulých, existujúcich, alebo pretrvávajúcich zdravotných problémoch, najmä kardiovaskulárneho pôvodu.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať