BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) -Šrotovné nemôžeme považovať za protikrízové opatrenie, povedal pre Webnoviny analytik spoločnosti Eness Radovan Ďurana. Svoje tvrdenie odôvodnil tým, že skupina, ktorá najviac zo šrotovného profitovala boli predajcovia automobilov a tí sú v rovnakom postavení ako ktorýkoľvek iný priemysel. To znamená, že nemôžu byť uprednostňovaní pred predajcami odevov, nábytku či okuliarov. Podľa analytika o šrotovné bol záujem a ten predstihol možnosti tohto programu. „Autá s vekom nad desať rokov sa dajú počítať na státisíce,“ skonštatoval.
Šrotovné zvýšilo spotrebu obyvateľov na nákup aut, Ďurana sa však k otázke, či ide o reálnu pomoc vyjadruje opatrne. „Nemôžeme hovoriť, že by to bolo účinné protikrízové opatrenie, keďže na Slovensku sme vyrobili menej ako desať percent predaných aut, čo znamená, že slovenské automobilky mali výrobu na menej ako tri dni,“ dodal.
Analytik si myslí, že šrotovné malo skôr negatívny dopad na naše hospodárstvo. „Samotné ministerstvo hospodárstva prinieslo dokument, v ktorom vyčíslilo, že dopad šrotovného na štátny rozpočet bol približne mínus 10 mil. eur.