Zvolen - Košice
Brankár Alexandr Hylák (uprostred) a Marek Kolba (uprostred dole) z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - prvý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - HC Košice. Zvolen, 6. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

ZVOLEN 7. apríla (WEBNOVINY) – Hráči HKM Zvolen uspeli v úvodnom stretnutí finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy 2012/2013, keď v nedeľu večer v domácom prostredí zdolali HC Košice 2:1 po samostatných nájazdoch a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia 1:0.

Po dvoch bezgólových tretinách otvoril skóre duelu v 47. min Košičan Samuel Mlynarovič, no o päť minút neskôr vyrovnal Peter Zuzin.

Rozhodnutie neprinieslo ani predĺženie a na rad prišli samostatné nájazdy. V nich o triumfe domácich rozhodol v druhej sérii Kamil Brabenec.

Aj po nedeli platí, že Košice v tejto sezóne ešte vo Zvolene nezvíťazili. V siedmom súboji v tomto súťažnom ročníku si víťaz základnej časti pripísal už šiesty triumf.

Druhý zápas finálovej série je na programe v pondelok 8. apríla o 18.00 h opäť pod Pustým hradom.

Highlights zo zápasu (zábery huste.tv)

Výsledok:

HKm Zvolen – HC Košice 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 52. P. Zuzin (L. Čierny) – 47. Mlynarovič (Matis, P. Svitana)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, P. Jonák – Gajan, Korba, 5286 divákov

Samostatné nájazdy:

Marcinko (Košice) – nedal, Michal Chovan (Zvolen) – nedal, Spilar – nedal, Brabenec – 1:0, Š. Novotný – nedal

Zvolen: Šimko – L. Čierny, Juraško, Novajovský, J. Mucha, Hraško, Hertl, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Čurilla, M. Jurík, Kalla – Puliš, Mahdalík, Martin Ďaloga

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, M. Takáč, Michal Novák – Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík – Spilar, T. Marcinko, Jokeľ – Š. Novotný, Marek Slovák, T. Hričina – P. Svitana, Mlynarovič, Matis

I. tretina

Zvolen začal doma aktívne a v úvodných minútach si utvoril sľubné šance.

Podkonický mieril z ľavého kruhu vedľa žrde, potom sa Martin Ďaloga natlačil do bránky, ale skončil v nej on miesto puku.

Vo 4. min P. Zuzin obišiel bránku a zakončoval, ale Hylák bol proti. Košičania pohrozili Marcinkom, ktorý strieľal z uhla.

Dobrú možnosť mal v 7. min Podkonický, keď to šikovne skúšal spoza hráča. Najväčšiu príležitosť mali Zvolenčania v polovici prvej tretiny, keď hrali 90 sekúnd v početnej výhode o dvoch hráčov, ale útočník HKm Kalla neposlal puk do odkrytej bránky. V 14. min zaujala aj kombinačná snaha Brabenca pred bránkou, ale v koncovke mu ušiel puk.

Hostia to ešte vyskúšali v 18. min dobrou strelou Mareka Slováka spoza kruhu, ale „vychladený“ Šimko kryl túto strelu ako i ďalšie z väčších vzdialeností, či zo strán. Niekoľko sekúnd pred prvou prestávkou mohli opäť domáci skórovať: strelu L. Juríka tečoval pred bránkou Škvaridlo, ale puk si do nej nenašiel cestu.

Folklorný súbor Poľana počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - prvý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - HC Košice. Zvolen, 6. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

Fanúšikovia HKM Zvolen počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - prvý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - HC Košice. Zvolen, 6. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Michal Šeda (vľavo) a Alexand Hylák (vpravo) z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - prvý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - HC Košice. Zvolen, 6. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Peter Zuzin (uprostred vľavo) z HKM Zvolen a Martin Štrbák (uprostred vpravo) z HC Košice počas Slovnaft play-off Tipsport extraligy - finále - prvý zápas v sezóne 2012/2013 medzi HKM Zvolen - HC Košice. Zvolen, 6. apríl 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

II. tretina

Na začiatku druhej tretiny hrali košickí hokejisti presilovku, počas ktorej však mali šancu Zvolenčania. Brabenec vysunul Podkonického, ktorý išiel sám na Hyláka, ale neprekonal ho.

Hostia z východu SR v dvoch početných výhodách výrazne nehrozili, na opačnej strane však v oslabení preveril gólmana Košíc voľný M. Jurík.

Presilovku si potom zahrali aj domáci, v nej mal šancu iba Škvaridlo a po jej skončení Hraško vyskúšal poslať puk do odkrytej Hylákovej svätyne. V 31. min práve po chybe Hraška sa dostal k zakončeniu Mlynarovič, ale Šimko podržal svoj tím.

V tej istej minúte mal prácu aj Hylák po rýchlej domácej akcii: Škvaridlo poslal puk pred bránku a L. Jurík zakončoval z prvej, no nebol úspešný. Zvolen si potom utvoril prevahu, nevyťažil však z nej gól.

Udrieť mohli aj hostia, no Jenčík nestihol zasiahnuť voľný puk pred odkrytou bránkou. Rovnaký obraz sa naskytol pred druhou prestávkou aj Podkonickému, ale nemieril presne.

III. tretina

Tretiu tretinu začali aktívnejšie Košice, do dobrej možnosti sa dostal Spilar, ale Šimka neprekonal.

Domáci mohli skórovať v 45. min z prečíslenia dvoch na jedného: L. Jurík neprihral Škvaridlovi, ale strieľal, Hylák puk pri žrdi kryl.

Prvý gól stretnutia padol do zvolenskej bránky. V 47. min sa presadil štvrtý košický útok. Matis z ľavej strany prihral Mlynarovičovi, ktorý voľný bez prípravy poslal puk do horného rohu – 0:1.

Zvolenčania potom vyvinuli enormnú snahu a odmenou im bol vyrovnávajúci gól v 52. min. Spoza kruhu vystrelil skúsený obranca L. Čierny a puk ešte tečoval pred bránkou P. Zuzin – 1:1. Domáci potom prevzali iniciatívu, chceli strhnúť víťazstvo na svoju stranu, príležitosti mali Podkonický a Škvaridlo, ale nerozhodný stav už nezmenili.

Predĺženie

V predĺžení sa obidva tímy nedostali do vyložených šancí, zaujali iba strely z kruhov v podaní hosťujúceho Spilara a domáceho Brabenca. O všetkom rozhodli až samostatné nájazdy. V nich sa napokon radovali Zvolenčania, keď v druhej sérii Hyláka prestrelil Brabenec.

Reakcie:

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Bol to dramatický zápas, v ktorom dlho nepadali góly. Z toho pramenila zodpovednosť v defenzíve. V prvej tretine sme nevyužili dosť dlhú presilovku piatich proti trom. Ak by sa nám ju podarilo využiť, zápas by mal inú gradáciu. V dueli sme mali veľa šancí, ktoré sme mali premeniť, a to aj v oslabení. Samozrejme, že keď inkasujete, začínajú pracovať nervy. Zápas ovplyvnili aj naše vylúčenia v druhej časti. Predĺženie a samostatné nájazdy sú o šťastí. Tentoraz nám osud prial, za snahu v celom zápase sme boli odmenení a zvíťazili sme.“

Milan Staš (tréner Košíc): Bol to typický prvý zápas vo finále. Viac sa taktizovalo, hralo sa viac zozadu. Dlhý čas nepadol gól. Napokon sme to boli my, ktorým sa to podarilo a chceli sme už potom duel doviesť do víťazného konca. Žiaľ, po individuálnej chybe dokázal súper vyrovnať. V predĺžení neboli šance na oboch stranách, v samostatných nájazdoch mal šťastnejšiu ruku kolega, preto Zvolen zvíťazil.“