Hokej

HELSINKI 31. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov vo svojom poslednom zápase B-skupiny na svetovom šampionáte podľahla Rusku 1:2 a v tabuľke obsadila štvrté miesto.

Mladí Slováci boli počas celého zápasu pod tlakom súpera, výnimkou boli zväčša iba početné výhody zverencov Ernesta Bokroša. Prvý gól duelu strelil Lauta v 16. minúte, druhý pridal v 30. minúte Rykov. Za Slovákov skorigoval ešte pred druhou sirénou kapitán Jaroš a stanovil konečný výsledok. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Matúš Sukeľ a Artur Lauta.

Mladí Slováci mali už pred štvrtkovým súbojom istotu postupu do štvrťfinále. V ňom vyzvú Švédov, ktorých na predchádzajúcich majstrovstvách sveta zdolali v súboji o bronz.. Hrať sa bude 2. januára v menšej Helsinki Ice Hall pravdepodobne o 15.00 h SEČ.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša majú zatiaľ v Helsinkách na konte iba jedno víťazstvo, keď v úvodnom vystúpení zdolali Bielorusov 4:2. Okrem súboja proti Rusku, ťahali za kratší koniec aj v ďalších dvoch zápasoch – Česku podľahli 0:2 a domácej reprezentácii vysoko 3:8. Rusi sa stali víťazmi B-skupiny, keď postupne zdolali Čechov (2:1 po sam. nájazdoch), Fínov (6:4), Bielorusov (4:1) a našich hokejistov.

MS v hokeji hráčov do 20 rokov: B-skupina (Hartwall Areena)
Rusko – Slovensko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly:

15:29 1:0 A. Lauta (A. Mikulovič, I. Provorov)

29:12 2:0 J. Rykov (A. Polunin. P. Kraskovskij)

35:50 2:1 Ch. Jaroš (M. Sukeľ)

Vylúčenia:

10:49 Andrej Kuzmenko – 2 min. (hákovanie)

17:02 Jegor Voronkov – 2 min. (podrazenie)

18:23 Jegor Korškov – 2 min. (podrazenie)

23:04 Alexander Dergačov – 2 min. (podrazenie)

29:45 Radovan Bondra – 2 min. (hákovanie)

31:21 Jegor Korškov – 2 min. (hrubosť)

34:04 Ladislav Romančík – 2 min. (nedovolené bránenie)

35:47 Andrej Svetlakov – 2 min. (nedovolené bránenie)

49:01 Matej Moravčík – 2 min. (hákovanie)

55:09 Maxim Lazarev – 2 min. (vyhodenie puku)

58:36 Adrián Sloboda – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 27:21, vylúčenia: 7:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Nord (Švéd.), Sylvain (Kan.) – Kaderli (Švajč.), Sormunen (Fín.)

Rusko: Georgiev – Rykov, Žuľdikov, Bojkov, Provorov, Sergejev, Šaripzianov, Mikulovič, Voronkov – Kraskovskij, Polunin, Korškov – Svečnikov, Lazarev, Kamenev – Svetlakov, Kaprizov, Kuzmenko – Fazlejev, Lauta, Dergačov

Slovensko: Húska – Jaroš, A. Sloboda, Černák, Koch, M. Moravčík, Ivanič, L. Romančík, Maier – J. Milý, Sukeľ, Matej Paločko – Lešťan, J. Šiška, Hrušík – Huňa, M. Surový, Briestenský – R. Bondra, Pospíšil

Slováci museli od úvodu čeliť tlaku favorizovaných Rusov, ktorí však v útočnom pásme veľa kombinovali a menej strieľali.

V 5. minúte gólman Húska zneškodnil strelu Kaprizova. Slováci potom nevyužili početnú výhodu a už v rovnovážnom stave inkasovali – šance Provorova a Mikuloviča zostali nevyužité, no na Lautovu dorážku už bol Húska prikrátky – 1:0. V závere prvej časti hral tím SR „20“ opäť presilovku, ale Jaroš ani Šiška neuspeli a skóre sa nemenilo.

Ani tretie vylúčenie Rusov sa zverencom Ernesta Bokroša nepodarilo využiť a na opačnej strane prišiel zákonitý trest – Húsku najprv zachránila žŕdka, no Rykov poslal puk do odkrytej bránky a Rusko o dva góly – 2:0. V závere 36. min sa hralo štyria proti štyrom a po úspešnom vhadzovaní Sukeľa skončila delovka kapitána Jaroša v ruskej bránke – 2:1.

V tretej tretine sa Slováci snažili o vyrovnanie, ale Rusi tiež nebezpečne hrozili. Napriek viacerým šanciam na oboch stranách už gól nepadol.

Hlas

(zdroj: oficiálny web SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Aj keď to bol zápas, ktorý z nášho pohľadu už nič neriešil, chlapci ho odohrali veľmi dobre. Výsledok je pre nás priaznivý a teší ma aj to, že sa nám nikto nezranil pred dôležitým štvrťfinálovým stretnutím so Švédskom, keďže sme už prišli o centra Sádeckého. Stále to je tá istá pesnička – nevyužívame presilové hry. Mrzí ma, že sme nezužitkovali hlavne tú o dvoch hráčov, ale aj piatich proti štyrom. Z toho si musíme vziať ponaučenie. V hre piatich proti piatim si Rusi strážili výsledok a nakoniec duel aj vyhrali. Teraz sa zbalíme a presťahujeme sa do druhej haly, kde budeme hrať štvrťfinále. Záver tohto dňa bude normálny, bez osláv. Sme na majstrovstvách sveta a preto žiadne oslavy nehrozia. Sústredíme sa na Švédov, chceme ich zaskočiť.“