Carl Hagelin, Alex Galchenyuk
Carl Hagelin (62, vľavo) z New Yorku Rangers v súboji s Alexom Galchenyukom (27). Foto: SITA, AP

MONTREAL 20. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti New Yorku Rangers vyhrali aj druhé finále play-off Východnej konferencie na ľade Montrealu Canadiens, v pondelok uspeli 3:1. Jazdci vedú v sérii na štyri víťazstvá 2:0.

Lundqvist vychytal 40 striel

V domácej bránke dostal možnosť tretí brankár Dustin Tokarski, ktorého pri zranení jednotky Careyho Pricea uprednostnil tréner Michel Therrien pred dvojkou Petrom Budajom.

Canadiens mali nápor, tlačili sa do zakončenia a chceli divákov potešiť prvýkrát v sérii, ale ich najväčšou prekážkou bol brankár Henrik Lundqvist. Švéd chytil 40 striel. „Jediný dôvod, prečo sme dnes nevyhrali, sa volá Lundqvist. Chytal skvele a ukradol nám víťazstvo. Bol to jeho zápas,“ povedal Therrien.

Tokarski ukončil súboj s 27 úspešnými zákrokmi. V 7. min sa v závare pred bránkou najlepšie zorientoval Max Pacioretty a otvoril skóre. Domáci viedli iba sedemnásť sekúnd, keďže nahodenie Ryana McDonagha tečoval nešťastne do bránky Gorges.

Pred záverom prvej tretiny strelil víťazný gól Rick Nash a v 29. min zvýšil na 3:1 strelou spomedzi kruhov Martin St. Louis. „V úvode sa na nás valila jedna útočná vlna za druhou. Bez Lundqvista by to bol po prvej tretine iný výsledok. Dal nám šancu zostať v zápase,“ povedal Martin St. Louis.

Budaj je profesionál, tvrdí tréner

Canadiens sa nedokázali dostať cez dobre organizovanú obranu Rangers ani v záverečnej dlhej hre bez brankára, počas ktorej bol navyše dve minúty na trestnej lavici hosťujúci Benoit Pouliot. „Dôležité bolo, že sme veľmi rýchlo vyrovnali na 1:1. Prvá tretina bola pre nás náročná, vedeli sme, že na nás vyletia, čo sa aj stalo. Montreal odohral skvelých dvadsať minút, ale my sme vyhrávali. Cítili sme sa sebavedomo a potom hrali skutočne dobre. Ešte viac nás upokojil tretí gól,“ skonštatoval Lundqvist.

Pôvodne sa očakávalo, že po zranení Pricea nastúpi do bránky Canadiens Budaj. Tréner Thierrien však uprednostnil Tokarského, ktorý podal solídny výkon. „Peter Budaj zareagoval na nenominovanie ako profesionál. Pochopil naše rozhodnutie, ktoré sa nerodilo ľahko,“ vysvetlil Therrien.

V poradí tretí zápas série je na programe vo štvrtok v Madison Square Garden v New Yorku.

Výsledok pondelkového druhého finále Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

Montreal – New York Rangers 1:3 (1:2, 0:1, 0:0) – stav série: 0:2

Góly: 7. Pacioretty – 7. McDonagh, 19. Rick Nash (Kreider, Stepan), 29. St. Louis (Stepan, McDonagh)