Rafael nadal
Rafael Nadal Foto: SITA/AP

INDIAN WELLS 18. marca (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal nasadený ako piaty zvíťazil v nedeľňajšom finále singlovej súťaže na turnaji ATP World Tour Masters 1000 BNP Paribas Open v kalifornskom Indian Wells nad Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom, sedmičkou podujatia, za 150 minút 4:6, 6:3, 6:4 a zaokrúhlil počet svojich zápasových víťazstiev vo dvojhre v profesionálnej kariére na 600.

Nadal získal finančnú prémiu 1 milón USD a do príslušného rebríčka 1000 bodov, navyše si zlepšil vzájomnú bilanciu s Del Potrom na 8:3.

Dvadsaťšesťročný ľavoruký Malorčan zároveň osamel na čele historického poradia podľa počtu titulov z „tisícovej“ úrovne.

Po svojom treťom triumfe v Indian Wells Tennis Garden (predtým sa radoval v sezónach 2007 a 2009), ich má na konte 22, čo je o jeden viac ako Švajčiar Roger Federer. Tretí je Američan Andre Agassi so 17 takýmito primátmi.

Nadal - Del Potro 4:6, 6:3, 6:4

Nadal vyhral hneď prvý turnaj na tvrdom povrchu, na ktorom štartoval od vlaňajšieho Wimbledonu, kde senzačne prehral v druhom kole s Čechom Lukášom Rosolom a potom sedem mesiacov pauzoval najmä pre problémy s ľavým kolenom.

Vo februári 2013 absolvoval tri antukové turnaje v Južnej Amerike. Bol vo finále v čilskom Viňa del Mar a získal tituly v brazílskom Sao Paule a mexickom Acapulcu. Ťahá sériu 15 zápasových úspechov (vrátane výhry bez boja v 3. kole IW nad Argentínčanom Leonardom Mayerom).

„Za posledných sedem mesiacov sa veľa udialo, takže byť späť práve tu a mať túto veľmi ťažkú trofej je úžasné. Zdolať troch hráčov z prvej svetovej desiatky a vyhrať takýto titul je pre mňa niečo neuveriteľné. Som veľmi šťastný, prežívam emotívne okamihy,“ poznamenal Španiel, ktorý hral vo finále turnaja na tvrdom povrchu po vyše roku – naposledy na Australian Open 2012, kde v „maratónskom“ finále podľahol Srbovi Novakovi Djokovičovi.

Del Potro bol napriek prehre so svojím účinkovaním spokojný a pochválil svojho premožiteľa za výkon v poslednej hodine zápasu. „Myslím si, že Rafa si zaslúžil zvíťaziť. V druhom a treťom sete hral veľmi dobre, dokázal ma zatlačiť a darili sa mu víťazné údery. V treťom dejstve ma skoro brejkol a čeliť mu, keď prehrávate, je náročnejšie. Bojoval som, ale nestačilo to. V každom prípade mám však za sebou vydarený turnaj,“ uviedol Argentínčan, ktorý síce vyradil Andyho Murrayho z Veľkej Británie i srbskú svetovú jednotku Novaka Djokoviča, ale na prvý triumf z turnajov Masters 1000 si musí ešte počkať.

Rafael Nadal v roku 2013 prehral len vo finále vo Viňa del Mar s Horaciom Zeballosom z Argentíny (7:6 /2/, 6:7 /6/, 4:6), potom vyhral tri turnaje v sérii a s bilanciou 17 víťazstiev – 1 prehra má za sebou svoj najlepší vstup do sezóny. Teraz však nebude pokračovať v jej zlepšovaní, keďže vynechá Sony Open Tennis v Miami a najbližšie sa predstaví v apríli v Monte Carle, kde bude chcieť uspieť deviatykrát za sebou.

Zostrih finálového zápasu a aj jeho najkrajšie momenty si môžete pozrieť TU.

Dvojhra – finále:

Rafael Nadal (Šp.-5) – Juan Martín Del Potro (Arg.-7) 4:6, 6:3, 6:4 za 150 minút