Marián Gáborík
Aaron Ekblad v súboji s Mariánom Gáboríkom pred brankárom Johnom Gibsonom počas prípravného zápasu pred Svetovým pohárom, v ktorom Severná Amerika '23' zdolala Tím Európy 7:4. Montreal, 11. september 2016. Foto: SITA/AP

MONTREAL 12. septembra (WebNoviny.sk) – Tím Európy opäť aj so šesticou slovenských hokejistov v zostave podľahol výberu Severnej Ameriky do 23 rokov aj v druhom prípravnom stretnutí pred Svetovým pohárom 2016. V nedeľu mu v montrealskom Bell Centre nestačili na priaznivý výsledok ani dva góly Mariána Gáboríka z druhej tretiny, zverenci Ralpha Kruegera prehrali 4:7. Hráči zo starého kontinentu vôbec nezachytili úvod stretnutia, mladíci po ôsmich minútach viedli 3:0, dvakrát sa presadil obranca Aaron Ekblad.

Halák išiel do bránky za stavu 1:4

Za stavu 1:4 nahradil Thomasa Greissa v bránke Európy Jaroslav Halák, ale ani on nezastavil rozbehnutého súpera. Do konca prvej tretiny ešte inkasoval aj on z hokejky Johnnyho Gaudreaua a o výsledku zápasu bolo prakticky rozhodnuté. Gáborík znížil strelou švihom z ľavého kruhu po šikovnej prihrávke Romana Josiho na 2:5 a potom sa presadil aj v závere druhej časti hry. Jeho tím sa v záverečnej tretine dotiahol na rozdiel dvoch gólov a odvolal Haláka. Do prázdnej uzavrel skóre svojím druhým presným zásahom v stretnutí Dylan Larkin.

„Hrali sme s väčším nasadením ako v prvom stretnutí a preukázali sme aj väčšiu trpezlivosť najmä pri riešení situácií v útočnej tretine. Viac sme držali puk a strávili viac času pred bránkou súpera, z čoho pramenili aj naše góly. Výsledok tomu nezodpovedá, ale na tomto musíme stavať,“ povedal podľa oficiálnej stránky wch2016.com tréner Krueger, ktorý troch slovenských útočníkov rozhodil do rôznych útokov, zo Zdena Cháru a Andreja Sekeru utvoril druhú obrannú dvojicu.

V bránke dostal od začiatku príležitosť Švajčiar Greiss, z ôsmich striel štyri skončili za jeho chrbtom. Halák mal 22 úspešných zákrokov, smerovalo na neho 24 striel. „Thomas to mal ťažké. Zopár nešťastne odrazených pukov a bolo zle, ale taký je hokej. Pri góloch bol bezmocný, ale Ralph sa rozhodol pre zmenu a Halák potom už dochytal zápas. Obaja majú svoju kvalitu a na turnaji budú oporami,“ komentoval Greissov krajan, obranca Mark Streit.

Európanov čakajú v príprave ešte Švédi

V prvom vzájomnom stretnutí Európania nestrelili ani gól, v Québecu prehrali 0:4. Krueger po druhom zápase hľadal najmä pozitíva: „Po zdrvujúcej prvej tretine som začal mať pocit, že sa z nás stáva tím. Na striedačke sme sa viac rozprávali o tom, ako by mali formácie fungovať a čo zmeniť. To je dobré znamenie, ktoré treba rozvíjať.“

Strelec dvoch gólov Gáborík na webe podujatia pripomenul: „Je to úplne jednoduché, čo musíme robiť – stáť blízko seba a hrať súdržne. Nemôžeme hádzať ´homeruny´ z nášho obranného pásma na našich útočníkov. Treba sa zomknúť a pridať rýchlosť. Z tohto zápasu si musíme vziať to dobré a posunúť sa dopredu.“

Brankár Halák, ktorý v Montreale prežil doteraz zrejme najkrajšie obdobie svojej zámorskej klubovej kariéry, na adresu svojich spoluhráčov a nevydareného zápasu uviedol: „Ak by sme hrali celých 60 minút, a nie len časť stretnutia, skóre by bolo iné. Rovnako ak by sme my strelili prvý gól, zápas by sa odvíjal inak. Súpera by sme dostali pod tlak. Boli sme však na ľade príliš veľkorysí a zľahčovali sme si to,“ Haláka citoval web periodika Journal de Montréal. Kapitán Európanov Anže Kopitar pre Montreal Gazette ospravedlňujúco uviedol: „Nie je jednoduché prísť z ôsmich krajín a dať sa herne dokopy. Stále na ľade hľadáme svoju identitu.“

Na druhej strane rezonovalo najmä sklamanie zo straty koncentrácie po nadobudnutí jasného vedenia. „Nemôžeme byť spokojní. Viedli sme 5:1. Za takého stavu sa súper ťažko spamätáva, ale oni majú silný tím schopný návratu. Našťastie sme to udržali,“ konštatoval kapitán výberu severoamerických mladíkov Connor McDavid.

Európania si pred turnajom ešte v stredu vo Washingtone zmerajú sily so Švédmi, Severoameričanov čaká v ten istý deň pittsburský duel s Čechmi. Svetový pohár sa v Toronte začne 17. septembra.

Prípravný zápas pred SP 2016 – nedeľa (Montreal):
Severná Amerika „23“ – Tím Európy 7:4 (5:1, 0:2, 2:1)

Góly: 6. Ekblad (Matthews, Saad), 7. Larkin (Trocheck, R. Murray), 8. Ekblad (MacKinnon), 11. Rielly (Drouin), 16. Gaudreau (Scheifele), 42. Gaudreau (MacKinnon, Parayko), 60. Larkin (Eichel, Parayko) – 9. Bellemare (Vanek), 25. Gáborík (Josi, Bellemare), 40. Gáborík (Nielsen, Zuccarello), 49. Nielsen (Josi, Zuccarello)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 17 243 divákov

Sev. Amerika „23“: J. Gibson – Ekblad, Rielly, Parayko, Gostisbehere, S. Jones, R. Murray – Eichel, McDavid, Gaudreau – MacKinnon, Nugent-Hopkins, Drouin – Larkin, Matthews, Saad – Scheifele, Trocheck, Couturier, Tréner: T. McLellan.

Tím Európy: Greiss (od 11. min. Halák) – Seidenberg, Josi, Sekera, Chára, Sbisa, Streit – Zuccarello, Kopitar, Tatar – Bödker, Nielsen, Hossa – Gáborík, Draisaitl, Niederreiter – Bellemare, J. Hansen, Vanek, Tréner: R. Krueger.

Slováci v akcii:

brankár – Jaroslav Halák odchytal 48:26 min, čelil 24 strelám, inkasoval 2 góly, úspešnosť zásahov 91,7%

obrancovia – Andrej Sekera odohral 22:11 min, Zdeno Chára odohral 21:34 min, 1 strela, 6 hitov, 3 zblokované strely

útočníci – Marián Gáborík odohral 15:40 min, 2 góly, 5 striel, 2 trestné minúty, 1 hit, Marián Hossa odohral 17:46 min, 3 mínusky, 2 trestné minúty, 1 hit, Tomáš Tatar odohral 15:55 min, 2 mínusky, 2 trestné minúty (tímový trest za zlé striedanie), 1 strela, 1 hit

Viac k osobe Andrej SekeraAnže KopitarConnor McDavidJaroslav HalákMarián GáboríkMarián HossaTomáš TatarZdeno Chára