Bayern - Chelsea
Hráči Bayernu Mníchov sa tešia zo zisku Superpohára počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP

PRAHA 30. augusta (WEBNOVINY) – Držiteľmi Európskeho superpohára 2013 sa premiérovo stali futbalisti úradujúceho víťaza Ligy majstrov Bayernu Mníchov, ktorí v piatkovom stretnutí v pražskej Eden aréne zdolali anglický FC Chelsea – šampióna Európskej ligy UEFA – až na strely zo značky pokutového kopu.

V riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1, po predĺžení bol takisto nerozhodný stav 2:2. V rozstrele triumfovali Bavori 5:4.

Duel bol zároveň špeciálnym pre trénerov oboch tímov. Pep Guardiola (Bayern) a José Mourinho (Chelsea) boli v predchádzajúcich sezónach veľkými súpermi v španielskej Primera División na lavičkách FC Barcelona, resp. Realu Madrid.

Obrazom: Bayern získal Superpohár

Tréner Bayernu Mníchov Pep Guardiola (v strede) počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP

Hráč Bayernu Franck Ribery sa teší z gólu počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP
Fanúšik Bayernu počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP
Hráč Bayernu Thomas Mueller v súboji počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP
David Luiz z Chelsea v súboji s hráčom Bayernu Tonim Kroosom počas zápasu o Superpohár medzi Bayernom a Chelsea v Prahe. Foto: SITA/AP

Bayern Mníchov (Nem.) – FC Chelsea (Angl.) 2:2 po predĺžení (1:1, 0:1), 5:4 na strely zo značky pokutového kopu – hralo sa v pražskej Eden aréne, Európsky superpohár získal Bayern Mníchov

Góly: 47. Ribéry, 120.+ Javi Martínez – 8. F. Torres, 93. Hazard, ŽK: 23. Ribéry, 84. J. Boateng – 41. G. Cahill, 64. Ramires, 66. David Luiz, 90. F. Torres, 99. Lukaku, 118. Ashley Cole, 120. B. Ivanovič, ČK: 85. Ramires (Chelsea) po druhej ŽK, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Penaltový rozstrel:

Alaba 1:0, David Luiz 1:1, Kroos 2:1, Oscar 2:2, Lahm 3:2, Lampard 3:3, Ribéry 4:3, Ashley Cole 4:4, Shaqiri 5:4, Lukaku nepremenil

Bayern: Neuer – Rafinha (56. Javi Martínez), J. Boateng, Dante, Alaba – Lahm – Robben (96. Shaqiri), T. Müller (71. Götze), Kroos, Ribéry- Mandžukič

Chelsea: P. Čech – B. Ivanovič, G. Cahill, David Luiz, Ashley Cole – Ramires, Lampard – Schürrle (87. Obi Mikel), Oscar, Hazard (113. Terry) – F. Torres (98. Lukaku)

I. polčas

Napriek úvodnej aktivite Bayernu Mníchov sa vedenia už v 8. min ujala Chelsea.

Oscar vybojoval loptu, posunul ju na kraj ihriska Schürrlemu, ktorý prihral nabiehajúcemu Torresovi a ten strelou bez prípravy otvoril skóre stretnutia. Bavori mohli odpovedať už o minútu neskôr, Lahm hrajúci na poste defenzívneho záložníka však volejom trafil iba brankára Petra Čecha.

„The Blues“ sa po strelení gólu sústredili na defenzívu a vyrážali do protiútokov. V jednom z nich v nádejnej pozícii nezvládol center Torres. V 22. min sa Ribéry prezentoval technickou strelou spoza šestnástky, Čech loptu vytlačil na roh.

Po polhodine hry mohol Torres pridať svoj druhý gól v stretnutí, po Schürrleho prihrávke však netrafil Neuerovu bránku. Pred polčasovou prestávkou ešte pohrozil Thomas Müller, ktorého strelu zblokoval na bočnú sieť bránky Chelsea Gary Cahill.

II. polčas

Bavorom vyšiel vstup do druhého polčasu, v 47. min vyrovnal strelou spoza šestnástky Ribéry. Francúzsky stredopoliar mohol o minútu neskôr poslať svoj tím do vedenia, volejom však tesne minul Čechovu bránku. Veľkú chybu spravil v 63. min Dante, napravil ju však Neuer, ktorý zneškodnil Oscarovo zakončenie, následne strelou z prvej Lampard minul bránku.

Londýnčania si v 69. min vypracovali ďalšie dve šance – Hazardovu strelu zneškodnil Neuer a Oscarov pokus obrana Bayernu zblokovala na roh. Ivanovič sa v 78. min mohol tešiť z gólu, po rohu však hlavičkoval iba do brvna mníchovskej bránky. V 85. min prišla ďalšia veľká šanca Chelsea, hlavičku Davida Luiza po Lampardovom priamom kope zneškodnil Neuer. V 85. min videl druhú žltú kartu Brazílčan v službách Chelsea Ramires, po ktorej automaticky nasledovala červená.

Predĺženie a penaltový rozstrel

Londýnčania sa napriek oslabeniu v predĺžení ujali vedenia. V 93. min Hazard z pravej strany poľahky potiahol loptu do šestnástky a prudkou strelou prekonal Neuera – 1:2. Bavori v druhej polovici predĺženia búšili pred šestnástkou Chelsea, ale viackrát bravúrny Čech zostával dlho neprekonaný. Až v nadstavenom čase predĺženia vyrovnal Javi Martínez.

Penaltový rozstrel priniesol iba jediné zlyhanie, v poslednej piatej sérii nepremenil svoj pokus útočník londýnskeho tímu Romelu Lukaku. Bayern triumfoval 5:4.