V Bratislave bude festival izraelského dokumentárneho filmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Logo/Izraelský dokumentárny festival
Izraelský dokumentárny festival Foto: Izraelský dokumentárny festival

Po 3. ročníku festivalu izraelských hraných filmov KolNoa, ktorý sa uskutočnil vo febrári tohto roku, izraelské veľvyslanectvo v Bratislave pripravilo prvý ročník festivalu izraelského dokumentárneho filmu KolNoa.doc. V bratislavskom kine Mladosť sa uskutoční v dňoch 20. – 22. 9. 2016.

V rámci festivalu budú mať diváci možnosť vidieť šesť izraelských celovečerných dokumentárnych filmov, z toho štyri v slovenskej festivalovej premiére. Cieľom festivalu nebolo len predstaviť aktuálnu dokumentaristickú tvorbu v jednom celku, ale aj ponúknuť netradičné pohľady na izraelskú spoločnosť, na jej subkultúry, ich problémy, ako aj predstaviť niektoré konkrétne, na Slovensku neznáme izraelské osobnosti. Zámerom bolo vyskladať z filmov mozaiku príbehov tak pestrú, ako je samotný život v Izraeli.

„Filmy sme vybrali starostlivo tak, aby si každý divák našiel svoj film podľa témy, ktorá ho oslovuje. O umeleckej kvalite vybraných dokumentárnych filmov hovorí aj množstvo prestížnych medzinárodných ocenení, ktoré jednotlivé filmy získali „, povedal Zvi Aviner-Vapni, izraelský veľvyslanec na Slovensku. Dva festivalové filmy už mohli slovenskí diváci vidieť na iných festivaloch: Život vo fotografiách (festival Jeden svet) a Toto je Princess Shaw (Art Film Fest Košice). „Oba filmy sme chceli premietnuť ešte raz, keďže sa, bohužiaľ, nedostali do slovenskej kinodistribúcie. Podľa nášho názoru ide o natoľko kvalitné filmy, že si zaslúžia byť na Slovensku premietnuté viac ako raz, aby ich mohlo vidieť viac ľudí,“ dodal izraelský veľvyslanec.

Súčasťou festivalu je aj verejná diskusia na tému postavenia neheterosexuálnej menšiny v Izraeli. Všetky filmy budú premietnuté so slovenskými titulkami. Vstupné na jednotlivé snímky je symbolické, keďže ambíciou organizátorovov bolo pritiahnuť na festival aj študentov a dôchodcov.

Program festivalu KolNoa.doc 2016:

20.9. (utorok) o 18:00        Slušný človek – Slovenská festivalová premiéra

20.9. (utorok) o 20:00        Pred revolúciou – Slovenská festivalová premiéra

21.9. (streda) o 18:00         Život vo fotografiách

21.9. (streda) o 19:15         Odhalený Izrael – Slovenská festivalová premiéra

21.9. (streda) o 20:00         Odhalený Izrael diskusia

22.9. (štvrtok) o 18:00        Toto je Princess Shaw

22.9. (štvrtok) o 20:00       Zelený  princ – Slovenská festivalová premiéra

Slušný človek

Der Anständige | Rakúsko, Izrael | 2014 | 1hod. 36min. | scenár a réžia: Vanessa Lappová

Dokument skúma život Heinricha Himmlera prostredníctvom dochovaných listov, poznámok a záznamov v jeho denníku. Už v rannom živote Himmler vyjadruje antisemitské názory a sťažuje, že ho nikto nemá rád. V  dvadsiatich rokoch vstupuje do SS. Zamiluje sa do o 7 rokov staršej zdravotnej sestry Margarete Bodenovej, svojej neskoršej ženy a posielajú si medzi sebou listy, ktoré číslujú. Interné nacistické zápisky odhaľujú po kúskoch Himmlerovu filozofiu, vrátane názvu tohto dokumentu, odkazujúc na Himmlerove presvedčenie, že SS tvoria „dôstojní muži“. Himmler tvrdí, že morálne výčitky, ktoré dôstojníci SS pociťujú pri výkone ich povinností dokazujú, že sú morálnejší ako Židia, a svet si ich bude pamätať ako slušných ľudí. 

Pred revolúciou

Lifnei Ha’maafcha | Izrael | 2013 | 60 min. | scenár a réžia: Dan Shadur

Neznámy príbeh o izraelskom raji v Iráne. Počas 60-tych a 70-tych rokov veľká komunita Izraelčanov žila v Teheráne užívajúc si luxusného životného štýlu vďaka osobitnému vzťahu Izraela so šachom a jeho diktátorským režimom. Kým si uvedomili, že skorumpovaná diktatúra kolabuje, ich „raj“ sa zrútil do pekla a oni sami sa ocitli uprostred islamského revolúcie, ktorá sa prehnala Iránom ako búrka. Vo filme sú použité vzácne archívne zábery, rozhovory s vtedajšími diplomatmi, podnikateľmi a agentmi Mossadu. Režisér, ktorého rodina bola súčasťou tohto spoločenstva odhaľuje nový pohľad na revolúciu, ktorá zmenila svet. Čo začína ako nostalgický pohľad na stratenú éru, mení sa na napínavý príbeh, v ktorom veľké sny sa rozbila chamtivosť a túžba po moci.

Život vo fotografiách

Ha’Tzalmania | Izrael, Nemecko | 2011 | 58 min. | scenár a réžia: Tamar Talová

Vo svojich 96 rokoch je Miriam Weissensteinová len o štyri roky mladšia než mesto Tel Aviv, kde po svojom odchode z Československa v roku 1921 žije. Život v Tel Avive a jeho premeny zachytil na výnimočných fotografiách jej manžel Rudolf. Miriam aj po jeho smrti stále pracuje v ich fotografickom štúdiu, ktoré vedie spolu s vnukom Benom. Keď sa stavebný developer rozhodne zbúrať dom, v ktorom sa ateliér nachádza, Miriam sa rozhodne bojovať za jeho záchranu, pretože ho považuje za súčasť kultúrnej pamäte mesta.

Odhalený Izrael

Undressing Israel: Gay Men in the Promised Land | Izrael | 2012 | 46 min. |

scenár: Michael Lucas, réžia: Michael Lucas a Jariv Mozer

Mnoho ľudí si spája Izrael len s vojenskými konfliktmi či so starodávnym náboženstvom. Židovský štát však nie sú rakety a modlitby. Vo svojom režijnom dokumentaristickom debute Michael Lucas, inak producent filmov pre dospelých (Lucas Entertainment) a politický komentátor, skúma tvár moderného Izraela, ktorá je často prehliadaná: jeho prosperujúcu gay komunitu. Odhalený Izrael prináša rozhovory s pestrou vzorkou miestnych mužov, vrátane poslanca Knessetu, trénera, ktorý ako otvorený gay slúžil v armáde, mladého arabsko-izraelského novinára a dvojice oteckov vychovávajúcich svoje deti. Lucas s kamerou zachytil aj pulzujúci nočný život Tel Avivu a svadobné ceremónie párov rovnakého pohlavia v tejto komentovanej prehliadke krajiny, ktorá sa stala priekopníkom gay integrácie a rovnosti na Blízkom a Strednom východe.

Diskusia Odhalený Izrael

Hostia: Ran Karpo Prince, Peter Karpo Prince.

Moderátoka: Katarína Kohýlová (Diversity Pro)

Posvätné miesta na území Štátu Izrael majú špecifické historické a symbolické postavenie v judaizme, kresťanstve a islame. Takmer ¾ obyvateľov Izraela tvoria Židia, ktorých národnú identitu definovalo práve náboženstvo. Ďalších 20% spoločnosti tvoria moslimovia, ktorých postoj nielen k homosexualite, ale napríklad aj k postaveniu žien v spoločnosti, je známy svojou konzervatívnosťou. Ako sa žije a pracuje gejom, lesbám a transexuálom v  Svätej zemi?  Aké je postavenie a legislatíva týkajúca sa neheterosexuálnych menšín v Izraeli? Odpovede môžu byť pre Slovákov veľmi prekvapujúce.

Toto je Princess Shaw

Presenting Princess Shaw| Izrael l 2015 l 1 h 20 min | scenár a réžia: Ido Haar

V každom okamihu tisíce ľudí v každom kúte Zeme zverejňuje svoje osobné videá online. Sú to ich virtuálne správy vo fľaši hodené do nekonečného mora, ktoré predstavuje svet internetu. Väčšina týchto príspevkov smutne uviazne v bahne nezáujmu a anonymity, pokiaľ sa z nich ovšem nestane hviezda YouTube ako z Princess Shaw. Samantha Montgomeryová má 38 rokov. Cez deň pracuje ako opatrovateľka seniorov, v noci sa mení na speváčku a skladateľku Princess Shaw, ktorá odopína pásy z duše svojho prirodzeného talentu. Ale len zriedka sa niekto pozerá na jej živé domáce a cappella vysielanie na YouTube, zvyčajne je to len hŕstka divákov. Až kým ju náhodou neobjaví Kutiman, izraelský hudobník vlastným menom Ofir Kutiel, ktorý mixuje rôzne

hudobné videá YouTube, aby vytvoril nové originálne hudobné kúsky. Princess Shaw nemá tušenie, že sa jej práve mení život.

Zelený princ

Ha’nasikh ha’yarok | Nem., USA, VB, Izrael | 2014 | 1 hod. 41 min. | scenár a réžia: Nadav Schirman

Palestínčan Mosab Hassan Yousef ako najstarší syn zakladteľa hnutia Hamas vyrástol v Ramalláhu plný hnevu, pripravený bojovať s Izraelom. Vo veku 17 rokov ho zatknli za pašovanie zbraní. Vypočúvala ho izraelská bezpečnostná služba Šin Bet, bol odsúdený do väzenia. Tam ho šokovala nemilosrdnosť Hamasu, mimo väzenia ich stupňujúce samovražedné bombové útoky. Mosab preto súhlasil s tým, že sa stane izraelským špiónom. Film bol natočený podľa autobiografickej knihy Mosab Hassan Yousef, syn Hamasu.

Kontaktné informácie : economy@bratislava.mfa.gov.il

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať