Varga sa po 11. „maratónskej“ etape posunul na štvrté miesto, Svitko na Rely Dakar stratil čas pre chybu i opravu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Varga
Slovenský štvorkolkový pretekár Juraj Varga. Foto: www.facebook.com

Zo slovenských zástupcov na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii sa vo štvrtkovej 11. etape najviac darilo jazdcovi na štvorkolke Jurajovi Vargovi, ktorý skončil piaty a v celkovom poradí sa posunul na štvrté miesto.

Motocyklista Štefan Svitko prišiel do cieľa na 22. pozícii a celkovo zostal štrnásty, slovenská posádka Ľuboš Schwarzbacher s Jurajom Ulrichom v kategórii Classic obsadila 17. priečku a v priebežnom hodnotení sú tiež štrnásti. Vo svojej triede H2 boli vo štvrtok piati a rovnako sú na tom v celkovej klasifikácii.

Maratónska etapa dala zabrať

„Jedenásta etapa úspešne dokončená. Etapa mala prívlastok “maratónska”, takže aj dnes sme boli bez asistencie a na drobné opravy sme mali maximálne hodinu. Dĺžka etapy bola cca 300 km a viedla prevažne cez veľké, pieskové duny, ale dnes sa mi jazdilo už oveľa lepšie ako včera,“ zhodnotil Varga 11. etapu na webe Slovenskej motocyklovej federácie (SMF).

V cieli 11. etapy bol o 10 minút neskôr ako prvý Brazílčan Marcelo Medeiros, na celkového lídra Francúza Alexandreho Girouda stráca už 3:19:32 h.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jedna chyba stála Svitka čas

Svitko stratil na víťazného Argentínčana Luciana Benavidesa presne 15 minút, za lídrom celkového poradia Američanom Skylerom Howesom zaostáva o 1:32:06 h.

„Dnešná maratónska etapa mala byť najťažšia etapa tohto Dakaru. Samé duny a občas nejaká rovinka. Asi na 80. kilometri som spravil chybu a stratil som nejaký čas. K tomu sa mi ešte povolila radiaca páčka, tak som to musel opraviť a stratil som ďalší čas. Ešte máme tri etapy, takže držte palce,“ povedal skúsený motocyklista.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Došiel im benzín

„Celý deň v dunách nám dal zabrať, na prejazde po meraných úsekoch nám asi 18 km pred tankovacou cisternou došiel benzín, ale potiahli nás na lane a časovú kontrolu v bivaku sme stihli. Máme za sebou noc bez asistencie, ale auto po výmene prevodovky a poloosi ide ako hodinky, takže ani nejaké zásadne zásahy neboli potrebné,“ uviedol Schwarzbacher pre agentúru SITA.

Slováci obsadili 18. miesto

Medzi kamiónmi obsadili vo štvrtok Slováci Róbert Kasák s Tomášom Kazarkom a Čechom Jaroslavom Kolářom 18. miesto s mankom 3:44:03 h na víťazného Holanďana Martina van den Brinka a v celkovej klasifikácii im patrí 16. pozícia so stratou 51:26:51 h na vedúceho Holanďana Janusa van Kasterena.

Ľubomír Palčo s Maďarom Zsoltom Darázsim a Francúzom Pierrom Calmonom boli v 11. etape na 34. priečke (+42:11:08 h), v celkovom poradí sú na 35. poste a na najlepších strácajú aj s penalizáciami viac ako 300 hodín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj UlrichJuraj VargaĽuboš SchwarzbacherŠtefan Svitko