V Sýrii sú britské špeciálne jednotky, naznačujú fotografie

Sýria
Vládne sily za podpory spojeneckých milícií sa pritom v nedeľu priblížili na sedem kilometrov od letiska Tabka. Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 9. augusta (WebNoviny.sk) – Spravodajská stanica BBC získala a zverejnila exkluzívne fotografie, ktoré po prvý raz zobrazujú britské špeciálne jednotky priamo na sýrskej pôde. Na fotografiách vidno vojakov sediacich na hliadkových vozidlách typu Al-Thalab, ktoré sú skonštruované do drsného terénu.

Podľa BBC boli fotografie zhotovené v júni; po útoku militantov z tzv. Islamského štátu na Tanf, základňu „umiernenej“ povstaleckej skupiny Nová sýrska armáda (NSA). Britskí vojaci zrejme zaisťovali perimeter tejto základne ležiacej na sýrsko-irackej hranici.

Podľa svedkov, píše BBC, plnili Briti obrannú úlohu, hoci mali k dispozícii aj ostreľovačské pušky, ťažké guľomety a protitankové strely. Hovorca NSA sa k fotografiám vyjadriť odmietol, ale priznal, že im Briti pomáhajú.

„Naši britskí a americkí partneri nám poskytujú výcvik pre špeciálne jednotky. Taktiež dostávame zbrane a výbavu od Pentagonu, ako aj úplnú leteckú podporu,“ dodal hovorca. Britské ministerstvo obrany po zhliadnutí fotografií uviedlo, že k operáciám špeciálnych jednotiek sa nevyjadruje.

Picture allegedly shows the British SAS operating in #Syria. pic.twitter.com/YNLjg6FVxX— Kyle W. Orton (@KyleWOrton) 8. augusta 2016

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBC The British Broadcasting Corporation