V slovinskom Tacene sa do semifinále prebojovalo deväť z desiatich slovenských lodí

Jakub Grigar
Slovenský kajakár Jakub Grigar. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Deväť z desiatich slovenských lodí postúpilo z piatkovej kvalifikácie do víkendových semifinálových jázd v rámci 3. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v slovinskom Tacene.

Uspeli všetci traja kanoisti (Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán) aj kajakári (Jakub Grigar, Martin Halčin a Andrej Málek).

Beňuš išiel čisto

Z postupu sa tešili tiež obe kajakárky (Jana Dukátová a Elena Kaliská) a jedna z dvoch kanoistiek (Simona Glejteková). Simona Maceková neuspela v prvej ani v druhej jazde a podujatie sa pre ňu skončilo.

Strieborný medailista z OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro Beňuš predviedol čistú jazdu a obsadil druhé miesto s mankom 1,30 s na víťazného Austrálčana Watkinsa.

„Cieľ bol jasný – postúpiť z prvej jazdy a to sa podarilo. Som teda spokojný,“ poznamenal po kvalifikácii Beňuš podľa canoe.sk. Slafkovský finišoval s jedným „ťukom“ na štvrtej pozícii so stratou 2,03 s. Skúsený štyridsiatnik Michal Martikán skončil šiesty s odstupom 2,76 s, keď sa vyhol akémukoľvek dotyku s bránkami.

Grigar je spokojný

V kategórii K1 žien bola v prvej kvalifikácii najrýchlejšia Talianka Hornová. Spolu s ňou si vybojovali postup aj šestnásta Jana Dukátová (4 trestné sekundy/+6,35 s) a osemnásta Elena Kaliská (2 trestné sekundy/+7,16 s). „Čo sa týka času, nebolo to zlé. Na trati som sa cítila dobre. Postúpila som a uvidíme zajtra,“ zhodnotila Dukátová.

Stopercentní boli v prvej kvalifikačnej jazde aj slovenskí kajakári, semifinálovú miestenku získali Jakub Grigar, Martin Halčin aj víťaz ostatných pretekov SP v bratislavskom Čunove Andrej Málek. Grigara klasifikovali na 14. mieste, Halčina na 24. priečke a Máleka na poslednej postupovej 30. pozícii.

„Ja si myslím, že môžem byť spokojný, hlavne po tých jazdách, ktoré som tu mal v minulosti. Na štarte som si povedal, že sa musím dostať do tridsiatky, čo mi aj vyšlo. Bola to bezpečná jazda, snažil som sa príliš neriskovať a všetko si postrážiť,“ povedal Grigar podľa canoe.sk.

Maceková minula dve bránky

Medzi kanoistkami potrebovala na postup len jednu jazdu Simona Glejteková, v prvej kvalifikácii ju klasifikovali na 14. pozícii s odstupom 17,49 s na víťaznú Jessicu Foxovú z Austrálie.

Simona Maceková v prvom kvalifikačnom kole minula dve bránky a obsadila 33. priečku. V opravnej jazde sa takisto nevošla do jednej z bránok a obsadila nepostupové 12. miesto.

Sobotňajšie semifinále kanoistov sa uskutoční od 9.00 h, kajakárky prídu na rad od 10.05 h. Finálové jazdy v týchto disciplínach sa rozbehnú v prípade mužov o 12.03 h a o 12.40 h u žien.

V nedeľu semifinále kanoistiek naplánovali na 9.00 h, kajakári prídu na rad od 10.05 h. Finálové jazdy sa začnú u žien o 12.03 h a o 12.40 h u mužov.