V oblasti rozvoja výskumu, vývoja a inovácií je Izrael pre Slovensko inšpiráciou, tvrdí Brocková

MZV: Vymenovali novú štátnu tajomníčku
Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) pre ekonomickú diplomaciu Ingrid Brocková. Foto: archívne, SITA/MZV

V oblasti rozvoja výskumu, vývoja a inovácií je Izrael pre SR inšpiráciou a partnerom. Vyhlásila to štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková, ktorá sa v utorok 13. apríla zúčastnila finále 2. ročníka vzdelávacieho programu pre začínajúce technologické spoločnosti, ktorý zorganizovali veľvyslanectvá štátu Izrael v krajinách vyšehradskej štvorky.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Časy extrémne rýchlej digitálnej transformácie

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, po úspešnom prvom ročníku sa druhý ročník koná s názvom Israel Startup Bootcamp. Akceleračný program je určený na zdokonalenie zručností začínajúcich inovatívnych technologických spoločností a vytváranie kontaktov medzi firmami, mentormi a partnermi z oblasti verejného sektora.

Program sa realizuje virtuálne prostredníctvom workshopov a prednášok. Slovensko reprezentujú tri firmy: Archee, 3IPK a GoodteensOnline, v hodnotiacej komisii spoločnosť Civitta.

Žijeme v časoch extrémne rýchlej digitálnej a technologickej transformácie. Inovácie sú dnes hlavným zdrojom konkurencieschopnosti. Preto ma teší, že slovenské spoločnosti využili príležitosť a môžu čerpať inšpiráciu od tých najlepších,“ uviedla štátna tajomníčka.

Podpora rozvoja potenciálu

Brocková doplnila, že SR je jednou z najotvorenejších ekonomík v Európskej únii (EÚ) s vysokou mierou akceptáciou nových technológií. Hospodárske vzťahy Slovenska s Izraelom sa orientujú na transfer príkladov dobrej praxe v oblasti podpory vedy, výskumu a inovácií. „Prioritou ekonomickej diplomacie je podpora rozvoja potenciálu v oblasti vedy, výskumu a inovácií. Na Slovensku máme mnoho špičkových vedecko–výskumných pracovísk a technologických firiem. Izrael je našim kľúčových partnerom,“ dodala Brocková.

Izrael patrí medzi desať najinovatívnejších štátov sveta, je prvý v koncentrácii výskumníkov (počet na milión obyvateľov), druhý v podiele výskumu a vývoja na HDP a disponuje najväčším počtom absolventov III. stupňa vysokoškolského vzdelania (PhD.) na jedného obyvateľa. Izrael má po USA druhý najväčší počet start-upov na svete a tretí najväčší počet spoločností kótovaných na burze NASDAQ po USA a Číne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ingrid Brocková
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR