V Nitre je situácia kritická, ošetrujú len akútne stavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nitra
Foto: SITA/Mária Pietová

NITRA 1. decembra (WEBNOVINY) – K dnešnému dňu eviduje Fakultná nemocnica v Nitra 46 výpovedí. Za posledné dva dni stiahlo svoju výpoveď 10 lekárov.

Do práce zároveň nastúpili dvaja novoprijatí lekári. Agentúru SITA o tom informoval námestník riaditeľa nemocnice Peter Mondek.

Len akútnu zdravotnú starostlivosť poskytujú oddnes všetky chirurgické odbory, Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, detské oddelenie, neurológia, otorinolaryngológia a urológia.

„U nás nepodal výpoveď ani jeden chirurg – či už neurochirurg, cievny chirurg či gynekológ, no prevádzku chirurgických odborov paralyzujú výpovede lekárov Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ povedal Mondek. Chýbajú totiž anestéziológovia.

Operácie sa rušia

Sú aj pracoviská, ktoré budú v prevádzke bez obmedzenia – infekčné, psychiatria alebo onkológia. Operačné zákroky na december už nemocnica v poslednom období neobjednávala. Tým pacientom, ktorí už boli objednaní, teraz termíny zruší. „Budeme ich evidovať a okamžite, ako sa situácia stabilizuje a prejdeme na plnú prevádzku, budeme ich postupne pozývať k výkonom,“ uviedol Mondek.
Nemocnica

Núdzový stav vláda v Nitre nevyhlásila napriek tomu, že vedenie nemocnice požiadalo o jeho vyhlásenie na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny, neurológii, otorinolaryngológii a na detskom oddelení.

„Ministerstvo to vyhodnotilo tak, že situácia v Nitrianskom kraji je relatívne priaznivá v porovnaní napríklad so Žilinským krajom,“ informoval Mondek.

Podľa jeho odhadu potrvá poskytovanie len akútnej zdravotnej starostlivosti v Nitre minimálne celý december. „Závisieť to bude od toho, či sa vrátia lekári, ktorí podali výpovede. Ak áno, na pôvodnú prevádzku sa dá nabehnúť v priebehu jedného týždňa,“ dodal.

Nepracujú ani na Poliklinike Kolokočína

Lekári – špecialisti z Polikliniky Klokočina sa zapojili do štrajku, ktorý na dnes vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov. Ako agentúru SITA informoval kardiológ Štefan Paulov, z 12-tich špecialistov na poliklinike sa do štrajku zapojila polovica. Na dvere ambulancií si vyvesili oznam pre pacientov.

„Akútne stavy zastúpia tí druhí, ktorí neštrajkujú, aby žiadny akútny stav nezostal nevybavený. Ostatní pacienti prídu inokedy. Poliklinika je prázdna, mnohí neprišli,“ povedal Paulov.

Cieľom štrajku je podľa neho podpora lekárskeho stavu ako takého a vyjadrenie morálnej podpory nemocničným lekárom, ktorí bojujú za lepšie zdravotníctvo. „Aj my ambulantní lekári im chceme ukázať, že nie sú osamotení, že si to všímame a podporujeme ich, lebo sme všetci na jednej lodi,“ skonštatoval. Termín štrajku špecialisti podľa jeho slov stanovili zámerne na dnešný deň, pretože je kľúčový pre lekárov z nemocníc, ktorí podali výpovede.
štrajk
Foto: Ilustračné foto: SITA/Richard Nemec

Slovenská lekárska únia špecialistov na svojej internetovej stránke uvádza, že cieľom štrajku je zabrániť tomu, aby sa ešte viac obmedzila zdravotná starostlivosť pre občanov.

Zdravotníctvo je podľa nej dlhodobo finančne poddimenzované.

Únia špecialistov vyzýva Národnú radu SR, aby zabezpečila navýšenie platieb za poistencov štátu minimálne na päť percent a tiež žiada demokratické riešenie súčasnej situácie v zdravotníctve. „V prípade, ak Národná rada SR nezjedná nápravu, začiatkom roka 2012 vyhlásia zdravotníci stav občianskej neposlušnosti podľa článku 32 Ústavy Slovenskej republiky,“ vyhlásila únia.

Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Kataríny Zollerovej išlo v roku 2010 do zdravotníctva 3,572 mld. eur, v roku 2011 to bude 3,931 mld. eur, vrátane 350 mil. eur na oddlženie nemocníc. „Na budúci rok predpokladá návrh ministerstva financií, že do zdravotníctva príde 3,870 mld. eur,“ uviedla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Uhliarik
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR