V lietadle s českým premiérom Babišom padol výstrel, incident sa stal v Bruseli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Babiš
Český premiér Andrej Babiš. Foto: archívne, SITA/AP

PRAHA 29. mája (WebNoviny.sk) – Na palube lietadla, ktorým sa český premiér Andrej Babiš vracal z neformálnej večere šéfov štátov a vlád v Bruseli, padol v utorok výstrel z pištole člena policajnej ochranky. Incident sa stal ešte na letisku v Bruseli, prípadom sa zaoberá Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov.

Jej hovorkyňa Ivana Nguyenová potvrdila, že sa inšpekcia začala zaoberať udalosťou, o ktorej ako prvá informovala Česká televízia. „Budeme zhromažďovať všetky potrebné informácie. Zatiaľ vieme, že by malo pravdepodobne ísť o náhodný výstrel zo služobnej zbrane,“ potvrdila Nguyenová redakcii iDnes.cz.

Člen ochranky má podľa prísnych pravidiel odovzdať ešte pred odletom zbraň kapitánovi lietadla, ktorý ju má po dobu letu uschovanú v kabíne. Zároveň musí člen ochranky leteckému personálu ukázať, že nie je nabitá. To preukáže „výstrelom“ naslepo. Podľa zdroja iDnes.cz však zabudol náboj v komore.

Babiš sa podľa vlastných slov ohrozený necítil, iba počul „nezvyklú ranu„. „Bol som od miesta asi štyri metre,“ povedal denníku Blesk.

Odlet lietadla sa oneskoril minimálne o hodinu. Kapitán odmietol vzlietnuť, pokiaľ nebude nájdená guľka a overený technický stav lietadla. Náboj sa údajne podarilo nájsť zavŕtaný vo vozíku s nápojmi. Lietadlo poškodené nebolo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Babiš