V Líbyi objavili dva masové hroby z Kaddáfího éry

Bez názvu
Odkrývanie masového hrobu v Gargareši. Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 6. októbra (WEBNOVINY) – V Líbyi objavili v stredu dva masové hroby, ktoré obsahovali spolu okolo 900 tiel. Informovala o tom prechodná vláda, podľa ktorej ide o pozostatky obetí vlády Muammara Kaddáfího.

„Na základe výpovedí svedkov sme objavili dva masové hroby s obeťami starého režimu,“ uviedol bezpečnostný šéf Nadží al-Issáví na tlačovej konferencii v Tripolise. K okolnostiam ich smrti sa nevyjadril.

Jeden hrob v pobrežnom Gargareši, asi sedem kilometrov od centra Tripolisu, obsahoval podľa odhadov 200 tiel. V druhom v Birastá Milád, vidieckej oblasti 10 kilometrov od centra mesta, sa našlo okolo 700 mŕtvych. Patológ pri hrobe v Gargareši novinárom predbežne povedal, že najmenej dve telá mali strelné rany a asi 20 rozbité lebky. Podľa nízkeho štádia rozkladu predpokladajú, že zomreli nedávno.

Dočasná vláda koncom septembra oznámila objavenie hrobu s 1700 telami, o ktorých predpokladala, že sú obeťami masakry v rámci povstania z roku 1996. O dva dni neskôr však pripustila, že si nie je istá, či ide o masový hrob. Stalo sa tak po zverejnení správ, že niektoré pozostatky očividne patrili zvieratám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar Kaddáfí