V krémoch našli ortuť a vo farbe na tetovanie nepovolenú látku, nebezpečné výrobky môžu byť aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kozmetika, krém
Nebezpečný výrobok je možné si zakúpiť cez internet. Foto: ilustračné, Thinkstock

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt krémov obsahujúcich ortuť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas, výrobky nahlásili do Rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky – Rapex kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku. Podľa hygienika je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Krémy z Pakistanu Golden Pearl Beauty Cream, Faiza Beauty Cream, Natural Face Beauty Cream a výrobok na bielenie pokožky Chandni Whitening Cream z Pakistanu obsahujú podľa ÚVZ ortuť.

Farba na tetovanie Schamrock značky Fusion Ink od Fusion Ink USA zo Spojených štátov amerických zistili konzervačnú látku benzisothiazolinone, ktorá je nepovolená pre tento typ výrobkov. Tiež v ňom bolo prekročené maximálne povolené množstvo stanovené pre nečistoty kadmia. Kontrolný orgán v Nemecku zistil, že výrobok bol ponúkaný spotrebiteľom cez internet.

ÚVZ upozorňuje, že uvedené výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Databáza výrobkov hlásených do systému Rapex je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR