Šesť obcí na východe Slovenska hlásilo mimoriadnu situáciu, hasiči pomáhali s odčerpávaním vody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
povodeň
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka.
  • aktualizované 14. august, 16:03

V súvislosti so stúpajúcou hladinou riek vyhlásili k 13:00 mimoriadnu situáciu v šiestich obciach Prešovského kraja. Ide o obce z okresov Prešov a Svidník. Hasiči v súvislosti s nepriaznivým počasím evidujú zásahy vo viacerých obciach.

Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, 3. stupeň povodňovej aktivity vyhlásili starostovia v obciach Kapušany, Fintice (obe okres Prešov) a Rakovčík (okres Svidník). Druhý stupeň je vyhlásený v troch obciach Prešovského okresu – Lipníky, Haniska a Lada.

Záchranné práce v Kapušanoch

Situácia v obci Kapušany, v ktorej ráno vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity, sa popoludní stabilizovala a hladina riek mierne klesla. V obci však stále prebiehajú záchranné práce.

Ako agentúru SITA informovala starostka obce Slávka Guteková, hladina oboch prítokov rieky Sekčov – Ladianky a Kapanoša, pomaly klesá. „Momentálne tu neprší, tak verím, že ak počasie vydrží, situácia sa bude ďalej stabilizovať a hladiny riek budú naďalej klesať,“ uviedla okolo 15:00 Guteková. Situácia v obci podľa nej začala byť vážna po 9:00, hladina riek kulminovala predpoludním. „Pokles je malý, ale je,“ skonštatovala starostka.

V obci naďalej platí 3. stupeň povodňovej aktivity. Starostka zriadila krízový štáb, ktorý situáciu rieši v teréne. Dobrovoľným hasičom z Kapušian prišli na pomoc aj kolegovia z dobrovoľných hasičských staníc z Demjaty, Tulčíka a Veľkého Šariša, aby pomáhali ťahať vodu z pivníc domov nachádzajúcich sa v záplavovej oblasti. Najviac postihnutá je pritom podľa starostky ulica Nová štvrť. Odhadom sa voda dostala do 10 až 12-tich domov.

Do stodoly udrel blesk

V meste Prešov aktuálne neevidujú v súvislosti s počasím žiadnu mimoriadnu udalosť. Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, situácia po 14:00 je stabilizovaná, no naďalej monitorovaná.

Dva problémy však zaznamenali ešte v priebehu intenzívnej búrky. Ako uviedla Šitárová, utorková večerná búrka spôsobila škodu na majetku, keď do drevenej stodoly na ulici K. Surdoku udrel blesk.

„Na mieste zasahovali hasiči. Našťastie sa požiar nerozšíril na blízke domy,“ uviedla. Zároveň dodala, že v stredu ráno po 7:00 bol hlásený zosuv pôdy na Horárskej ulici 27.

Na mieste boli príslušníci mestskej polície aj prešovskí hasiči. „Situáciu stabilizovali a momentálne nemáme žiadne nové hlásenia. Situáciu v meste však naďalej monitorujeme,“ uviedla tlačová referentka.

Odstránili aj spadnuté stromy

Od 7:00 evidujú hasiči v kraji desať výjazdov v súvislosti s počasím. „Nemáme veľa zásahov na konkrétnom mieste. Vždy z nejakej dediny sa nájde niekto, kto potrebuje odčerpať vodu, alebo evidujeme spadnuté stromy cez cestu,“ uviedol pre agentúru SITA operačný dôstojník.

Konkretizoval. že spadnuté stromy odstraňovali v obciach Šandal (okres Stropkov), Mičakovce (okres Svidník), Detrík (okres Vranov n/Topľou), ale aj v Bardejove. Vodu odčerpávali v obci Železník (okres Svidník), na Palárikovej ulici v Snine a zasahovali aj vo Vojtovciach (okres Stropkov) a Holčíkovciach (Vranov n/Topľou).

Pre všetky okresy Prešovského kraja vydal Slovenský hydrometeorologický ústav hydrologickú výstrahu 1. stupňa pred povodňou z trvalého dažďa, ktorá platí do 22:00. SHMÚ varuje, že vzhľadom na očakávaný pretrvávajúci dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Slávka Guteková