Grécky tanker sa stal terčom útoku pri ruskom prístave Novorossijsk v Čiernom mori. Podľa majiteľov plavidla bola loď zasiahnutá „neznámym objektom“ v sobotu nadránom, keď čakala na pokyny na vstup do terminálu Konzorcia pre kaspické ropovody. Grécke úrady zároveň potvrdili, že celá posádka je v bezpečí.
Mimo ruských vôd
Spoločnosť Maran Tankers Management so sídlom v Aténach uviedla, že tanker Maran Homer plával mimo ruských teritoriálnych vôd a pripravoval sa na naloženie kazašskej ropy. Loď typu Suezmax mala podľa plánov vyzdvihnúť náklad práve v termináli CPC v Novorossijsku.

Ruské drony si nevyberajú. Kyjev obvinil Moskvu zo zásahu civilnej lode pri ukrajinskom prístave v Čiernom mori
Firma informovala, že útok spôsobil len menšie materiálne škody. „Plavidlo utrpelo iba menšie poškodenie paluby a palubného vybavenia. Tanker neviezol žiadny náklad a nedošlo k žiadnemu znečisteniu životného prostredia. Medzičasom už opustil Novorossijsk,“ uviedla spoločnosť.
Posádka je v poriadku
Grécke ministerstvo námornej dopravy oznámilo, že všetkých 24 členov posádky je v poriadku. Na palube bolo desať Grékov, trinásť Filipíncov a jeden Rumun. Úrady situáciu monitorujú, keďže útok na civilné plavidlo v oblasti vyvolal obavy o bezpečnosť lodnej dopravy v regióne.

Rusko si predvolalo britského a francúzskeho veľvyslanca pre ukrajinský útok na mesto Briansk
Grécky minister námorných záležitostí Vassilis Kikilias uviedol, že tanker si prenajala americká energetická spoločnosť Chevron. Podľa neho by incident mohol súvisieť s nedávnym uvoľnením sankcií na ruskú ropu zo strany Spojených štátov, ktoré sa snažia stabilizovať globálne energetické trhy po tom, čo Irán zablokoval Hormuzský prieliv počas konfliktu na Blízkom východe. Zároveň zdôraznil, že sobotný útok priamo nesúvisí s vojnou v tomto regióne.