Ústavný súd vyhovel Smeru, pozastavil Žitňanskej zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SDKÚ DS odštartovala predvolebnú kampaň
Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská počas predstavenia volebného programu a prejavu lídrov strany na rokovaní rokovaní Ústrednej rady SDKÚ-DS v Modre. Modra, 15. január 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Ústavný súd SR vyhovel v stredu návrhu skupiny poslancov za Smer-SD na pozastavenie účinnosti napadnutých ustanovení zákona o Súdnej rade a zákona o sudcoch.

„Vyhovením návrhu na pozastavenie účinnosti Ústavný súd SR dal za pravdu poslancom NR SR, ktorí poukazovali na hrozbu prípadnej aplikácie protiústavnej legislatívy v nadchádzajúcej voľbe členov Súdnej rady,“ tvrdí poslanec za Smer-SD Róbert Madej, ktorý agentúru SITA o pozastavení účinnosti informoval.

Madej si myslí, že účelom pozastavených ustanovení, ktoré v parlamente presadila ministerka Lucia Žitňanská, je „presadiť politických nominantov do Súdnej rady SR, ktorí budú vyhovovať súčasnému vládnemu zlepencu“. Podľa poslancových slov sa preto účelovo zmenili podmienky voľby do Súdnej rady tesne predtým, ako sa táto voľba mala uskutočniť. Už v marci totiž uplynie lehota na vyhlásenie volieb do Súdnej rady.

Doteraz volili ôsmich členov

Doteraz sa volilo všetkých osem členov Súdnej rady v jednom volebnom obvode na celom území Slovenskej republiky. Novela zaviedla osem jednomandátových volebných obvodov podľa krajov. Právo sudcu voliť ôsmich členov Súdnej rady sa teda malo zúžiť na právo sudcu voliť jediného člena Súdnej rady vo svojom volebnom obvode.

Právo sudcu byť volený všetkými sudcami Slovenskej republiky sa malo obmedziť na právo sudcu byť volený len sudcami v jeho volebnom obvode. „Z Ústavy SR jasne vyplýva, že ôsmich členov Súdnej rady volia všetci sudcovia Slovenskej republiky,“ argumentuje Madej.

Podľa jeho slov nový spôsob voľby mal nerovnomerne a diskriminujúco upraviť váhu hlasov jednotlivých sudcov. Kým v bratislavskom volebnom obvode malo jedného člena Súdnej rady voliť 372 sudcov, napríklad v obvode Krajského súdu Trenčín malo jedného člena Súdnej rady voliť iba 107 sudcov. Ústavný súd SR ďalej pozastavil ustanovenia novely zákona o sudcoch, ktoré zavádzali tzv. inkompatibilitu funkcie člena súdnej rady a funkcie predsedu alebo podpredsedu súdu.

Vzhľadom na toto rozhodnutie Ústavného súdu SR predseda a podpredseda súdu sa bude môcť ďalej uchádzať o funkciu člena Súdnej rady. „Rozhodnutie Ústavného súdu SR je ďalším dôkazom o zlyhaní ministerky spravodlivosti, ktorá za údajnú reformu justície považuje svoje neodborne pripravené zákony, čo neprechádzajú ani predbežným testom ústavnosti na Ústavnom súde SR,“ tvrdí Madej.

Ministerstvo: Madej priskoro jasá

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

Právnym dôsledkom tohto rozhodnutia ústavného súdu by podľa neho malo byť, že voľba do Súdnej rady SR prebehne podľa doterajších predpisov.

Ministerstvo spravodlivosti berie rozhodnutie ústavného súdu na vedomie, Madej však podľa neho príliš skoro jasá.

„Ústavný súd predsa ešte nepovedal, že uvedená úprava je v rozpore s ústavou,“ konštatoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Podľa jeho slov je pritom už dnes potvrdené niečo iné.

„Smer sa usvedčil, že im nejde o nezávislosť súdnej moci, ale o účelové politické hry, keď chcú ponechať vplyv ministra spravodlivosti cez predsedov súdov na súdnu radu. Oddelenie funkcie predsedu súdu od funkcie člena súdnej rady je pozitívny krok v prospech dôveryhodného súdnictva, ktoré nemá mať šancu ovládať jedna osoba,“ uviedol Bubla.

Štefan Harabin víta rozhodnutie súdu

Prezident vymenoval sudcov
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predseda Súdnej rady SR a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na dnešnom zasadaní rady uviedol, že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes čelí demaršom zo strany európskych organizácií sudcov a asociácie súdnych rád. Vyslovil spokojnosť s rozhodnutím ústavného súdu.

Ako dodal, pozastavenie účinnosti ustanovení týkajúcich sa volieb do súdnej rady znamená, že sa voľby do Súdnej rady SR tento rok možno uskutočnia podľa pôvodných pravidiel. Opäť sa môže stať, že jednotlivé kraje nebudú mať v súdnej rade žiadne zastúpenie a súdna rada bude rozhodovať bez ohľadu na skutočnú situáciu v regiónoch. „Ak toto Smer pokladá za víťazstvo, to tiež o niečom svedčí,“ uzavrel hovorca rezortu spravodlivosti.

Podľa Harabina rozhodnutie Ústavného súdu SR opäť len potvrdilo, že všetky reformy ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej neboli robené pre občanov, ale iba na zakrytie korupčných káuz. „Účelové zmeny krátko pred voľbami do Súdnej rady SR mali za cieľ ich zmanipulovanie v prospech modrých goríl. Na sudcovské voľby musia byť preto pozvaní pozorovatelia z nezávislých medzinárodných sudcovských inštitúcií,“ tvrdí Harabin.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRóbert MadejŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR