Ústavný súd rozhodol. Prešla Ficova referendová otázka o demisii vlády?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Fico, Smer SD, ústavný súd
Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 26. októbra 2022, 15:58

Otázka o demisii vlády, ktorú opozícia navrhla do plánovaného referenda o predčasných voľbách, je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd SR.

„Ústavný súd týmto rozhodnutím nadviazal na svoj minuloročný nález, v ktorom posudzoval obdobnú otázku, ktorá sa týkala skrátenia volebného obdobia národnej rady. V aktuálne posudzovanej veci mal byť predmetom referenda de facto príkaz vláde, aby podala demisiu. Ústavný súd uzavrel, že predmet referenda je v rozopre s princípom generality práva, s princípom deľby moci, a teda je v rozpore s ústavou,“ uviedol predseda ÚS SR Ivan Fiačan.

Ako uviedol sudca spravodajca v tejto veci Rastislav Kaššák, v demokratickom a právnom štáte ani väčšina v referende nemôže hlasovať o akejkoľvek otázke.

„Referendum podľa ústavy totiž predstavuje výkon zákonodarnej moci, ktorá je však ústavou obmedzená. Ústavnému súdu nezostávalo nič iné, než konštatovať, že v referende nemožno jednorazovo skrátiť ani funkčné obdobie vlády. Dôvody, pre ktoré ústavný súd musel konštatovať neústavnosť skúmaného predmetu referenda, sú dva. Tým prvým je rozpor s princípom právneho štátu, ktorého súčasťou je aj princíp generality práva, druhým dôvodom je rozpor s princípom deľby moci, ktorý sa v konkrétnom prípade prejavuje v ustanoveniach ústavy upravujúcich vzťahy medzi vládou SR a NR SR, najmä tých viažucich sa na skončenie funkčného obdobia vlády,“ uviedol Kaššák.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podala v prvej polovici septembra na Ústavný súd SR návrh na začatie konania týkajúci sa referendovej otázky, či má Vláda SR bezodkladne podať demisiu. Považuje ju totiž po konzultáciách s ústavnými právnikmi z hľadiska ústavnosti za spornú.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico ešte začiatkom leta oznámil, že strana bude iniciovať referendum s dvoma otázkami. Prvá znie: „Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu?“. Druhá otázka sa týka toho, či ľudia súhlasia, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR