USA prvýkrát v histórii prišli o špičkový úverový rating

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
USA

Spojené štáty tak po prvýkrát v histórii prišli o svoj špičkový dlhodobý úverový rating AAA. Stalo sa tak po tom, ako jedna z troch najvýznamnejších renomovaných agentúr znížila hodnotenie schopnosti USA splácať svoje záväzky. Standard & Poor’s predtým najväčšej ekonomike planéty pravidelne udeľovala najvyšší rating AAA, v noci z piatka na sobotu ho však znížila o jeden bod na AA+ s negatívnym výhľadom. Podľa agentúry za to môže „priepasť medzi politickými stranami,“ ktorá znížila dôveru v schopnosť vlády krajiny spravovať jej financie. Informuje o tom portál Akcie.sk.

Zostávajúce dve významné ratingové agentúry Moodys a Fitch naopak Spojeným štátom najvyššie hodnotenie schopnosti splácať dlhy ponechali. Reagovali tak na dohodu republikánov a demokratov o navýšení stropu pre dlh krajiny, ktorú na začiatku týždňa schválil Kongres a podpísal prezident Barack Obama.

Na posledného z veľkej trojky ratingových agentúr, spoločnosť Standard & Poors, ale zhoda washingtonských politikov po niekoľkotýždňovom politickom handrkovaní dojem neurobila. „Zníženie (ratingu) odráža náš názor, že efektivita, stabilita a predvídateľnosť americkej politiky a amerických politických inštitúcií v čase pretrvávajúcich fiškálnych a ekonomických výziev oslabila,“ uviedla agentúra.

Americkú vládu zníženie ratingu pohoršilo. Hovorca ministerstva financií agentúru obvinil, že svoj verdikt vyniesla na základe zlých výpočtov. Zahrnula do nich vraj o dva bilióny vyšší americký dlh, ako je skutočnosť. „Úsudok ovplyvnený dvojbilionovou chybou hovorí sám za seba,“ uviedol hovorca amerického ministerstva financií.

Zníženie ratingu by mohlo znamenať, že investori budú požadovať od americkej vlády vyššie úroky, aby sa poistili proti vyššiemu riziku nesplácania úverov. Podľa analytikov oslovených denníkom The New York Times ale môže byť vplyv kroku Standard&Poors nakoniec mierny práve preto, že zvyšné dve agentúry hodnotenie neznížili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama