Ukrajina volá po udelení štatútu kandidátskej krajiny do EÚ. Inak Putina nezastavíme, tvrdí Štefančuk

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Predseda ukrajinského parlamentu vyzval Európsku úniu (EÚ), aby jeho krajine udelila štatút kandidátskej krajiny. Ak únia Ukrajine neotvorí dvere, bude to jasný signál pre ruského prezidenta Vladimira Putina, že „môže ísť úplne vpred bez akéhokoľvek trestu“, vyjadril sa Ruslan Štefančuk.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Členstvo Ukrajiny v EÚ

Očakáva sa, že Európska komisia na budúci týždeň predstaví svoj názor o členstve Ukrajiny na základe odpovedí Kyjeva na jej dotazník, ktoré dostala v apríli a koncom mája. Európski lídri by tiež na stretnutí koncom júna mali zvažovať ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ.

„Urobme všetko pre to, aby sme 24. júna zažili prelomový deň, pre nás dôležitý deň a naše spoločné veľké víťazstvo,“ apeloval v europarlamente Štefančuk.

Status kandidátskej krajine

Európsky parlament už prijal rezolúciu, v ktorej vyjadruje podporu kandidátstvu Ukrajiny. Jeho predsedníčka Roberta Metsola povedala, že zákonodarcovia budú naďalej podporovať úsilie Ukrajiny získať tento štatút.

Dosiahnutie tohto kroku v prístupovom procese by podľa jej slov prospelo Ukrajine tým, že by podporilo jej integráciu do regiónu. Ukrajina má v súčasnosti s EÚ asociačnú dohodu, ktorej cieľom je otvorenie ukrajinských trhov a ich priblíženie k Európe.

Prístupový proces bude trvať roky

Európska dvadsaťsedmička je jednotná v podpore ukrajinského odporu voči ruskej invázii a prijala bezprecedentné ekonomické sankcie voči Moskve.

Lídri sú však rozdelení v otázke, ako rýchlo by mala EÚ prijať Ukrajinu ako člena, pričom tento krok si vyžaduje jednohlasný súhlas všetkých členov. Predstavitelia v EÚ varujú, že prístupový proces by mohol trvať roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roberta MetsolaVladimir Putin