VšZP už nechce rokovať so Zväzom ambulantných poskytovateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hadka.jpg
Foto: Pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ – VšZP na štvrtkovom rokovaní vyzvala vedenie ZAP-u, aby inštruovalo svojich členov k podpísaniu zmlúv na rok 2019. Zväz to odmieta, tvrdí, že ide o likvidáciu ambulantného sektora a kartel ostatných združení.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) považuje rokovanie o zmluvných podmienkach so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP) za ukončené. Vo štvrtok po rokovaní zo zväzom to uviedol podpredseda predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Milan Horváth.

„Vzhľadom na nekorektnosť, politizáciu a neadekvátnu eskaláciu rokovania,“ zdôvodnil Horváth. VšZP na rokovaní vyzvala vedenie ZAP-u, aby inštruovalo svojich členov k podpísaniu zmlúv na rok 2019.

„Vyzývame lekárov, ktorí do dnešného dňa nepodpísali kontrakt so VšZP, že majú od nás k dispozícii návrhy zmlúv na podpis,“ Informoval Horváth.

Namiesto dohody prehĺbenie konfliktu

ZAP po rokovaní so VšZP uviedol, že poisťovňa má dostatok prostriedkov na kompenzáciu za obdobie, kedy členovia ZAP vypovedali zmluvy. Kompenzácia bola podmienkou zväzu,aby pristúpili k podpisu zmlúv s poisťovňou. Prostriedky im však poisťovňa podľa zástupcov zväzu nechce dať.

Zväz po rokovaní garantoval, že aj poistencom VšZP budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v potrebnom rozsahu, tak ako doteraz.

„Vôbec netušíme, nevieme, kto lekárom zaplatí za zdravotnú starostlivosť,“ povedal šéf Slovenskej lekárskej komory a člen ZAP Marian Kollár. Zároveň vyzval lekárov, aby sa k nim pridali s výpoveďami. Vyzval aj ministerku zdravotníctva, aby vstúpila do rokovania a zaujala stanovisko.

ZAP vidí za stroskotaním rokovaní konšpirácie

ZAP navyše v tlačovej správe vyhlásil, že „z dôveryhodných zdrojov dostal informáciu o skutočných dôvodoch neštandardného postupu vedenia VšZP“.

„Ide o politický príkaz na nerokovanie s najväčšou organizáciou ambulantných poskytovateľov a „kartelová“ dohoda so zástupcami iných organizácií. Jediným sledovaným cieľom tejto aktivity je deštrukcia ambulantného sektora na Slovensku,“ tvrdí ZAP.

Vedenie VšZP podľa zväzu bojkotovalo opakované žiadosti o rokovanie so ZAP-om len preto, že nebola politická vôľa k tomu, aby k dohode došlo.

Kalavská: Nerozumiem postoju ZAP

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nerozumie postoju ZAP. Ako uviedla na štvrtkovom brífingu, na budúci rok sa zvýši objem financií v zdravotníctve o 50 mil. eur, neexistujú limity pre poskytovateľov a zdvihla sa cena bodu za kapitovaného pacienta.

„A osem percent poskytovateľov s tým má problém,“ okomentovala Kalavská.

ZAP postupne pristúpil na zmluvy, začal však žiadať kompenzáciu za obdobie, kedy členovia ZAP vypovedali zmluvy. To však poisťovňa odmietla zaplatiť.

Ministerka odmietla obvinenia ZAP, že ide o politikárčenie. „Vyzývam tých osem percent poskytovateľov, aby sa nenechali zneužívať na pozičné boje pár indivíduami, ktoré sú v systéme,“ povedala Kalavská.

Do rokovaní vstupovať nebude

Kalavská uistila pacientov, že akútna zdravotná starostlivosť bude pre nich v každom prípade zabezpečená, keďže poskytovatelia všetkej zdravotnej starostlivosti ju musia zo zákona zabezpečiť. bez ohľadu na podpísanie alebo nepodpísanie zmlúv.

Lekári vyzvali ministerku, aby do tohto procesu vstúpila, Kalavská to však odmietla. Ako pripomenula, zmluvné vzťahy sa dohadujú medzi poisťovňou a poskytovateľmi. „Ja nie som zmluvná strana,“ zdôraznila Kalavská.

Zasiahnuť nechce ani z pozície vykonávateľa akcionárskych práv štátu vo VšZP. „Nemám rada vydieranie. Toto vnímam ako pozičný politický boj a vydieranie,“ uviedla ministerka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaZAP Zväz automobilového priemyslu SR