UEFA už pripúšťa predčasné ukončenie národných súťaží, holandskú ligu zrušila vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
UEFA, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Európska futbalová únia (UEFA) zmiernila postoj voči organizátorom líg a pohárov na národných úrovniach, ktorí sa zaoberajú myšlienkou ukončenia sezóny 2019/2020 pred odohraním všetkých naplánovaných zápasov.

UEFA po rozhovore so všetkými 55 členskými federáciami uviedla, že v niektorých výnimočných prípadoch budú môcť štartovať v budúcej sezóne Ligy majstrov a Európskej ligy aj mužstvá z krajín, kde sa tohtosezónne súťaže nedohrajú v súlade s plánom.

V Belgicku ešte nerozhodli

Vyhlásenie UEFA prišlo iba niekoľko hodín predtým, ako holandská vláda rozšírila zákaz organizovania veľkých podujatí v krajine do 1. septembra, čím de facto rozhodla o predčasnom ukončení Eredivisie 2019/2020. UEFA totiž odporučila členským federáciám, aby sa pokúsili dohrať domáce a ligové súťaže najneskôr v priebehu júla a augusta.

Už skôr sa k ukončeniu sezóny 2019/2020 odhodlali aj v ďalšom štáte Beneluxu – v Belgicku, kde chcú stanoviť konečné poradie Jupiler League na základe tabuľky platnej v čase prerušenia súťaže. Konečný verdikt v prípade Belgicka však ešte nepadol.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin pôvodne avizoval, že nedokončenie domácich ligových a pohárových súťaží môže mať za následok nepridelenie miesteniek týmto krajinám v najbližšej edícii LM a EL.

V utorok však túto rétoriku upravil, čo v praxi znamená, že UEFA vydá niekoľko usmernení, ako majú národné zväzy postupovať v prípade zrušenia ligy alebo pohára. Tieto usmernenia má vo štvrtok definitívne odobriť aj výkonný výbor UEFA.

Finále koncom augusta

Strešný orgán európskeho futbalu dúfa, že najneskôr v auguste bude schopný dokončiť aktuálny ročník oboch kontinentálnych pohárových súťaží.

Momentálne sa najviac uvažuje o možnosti, že finále LM by sa malo odohrať v tureckom Istanbule 29. augusta a rozhodujúci súboj o titul v EL v poľskom Gdansku o tri dni skôr.

UEFA už skôr rozhodla o presunutí tohtoročných ME o dvanásť mesiacov na budúcoročný termín. Koncom marca sa mala uskutočniť baráž za účasti 16 tímov, z ktorých mali vzísť poslední štyria účastníci šampionátu.

Podľa viceprezidenta UEFA Sándora Csányiho by sa barážové stretnutia o postup na ME mohli uskutočniť v októbri alebo novembri. V play-off sa predstavia aj Slováci, v semifinále privítajú v domácom prostredí Írov a v prípade úspechu nastúpia vo finále play-off na ihrisku Bosny a Hercegoviny alebo Severného Írska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleksander ČeferinSándor Csányi
Firmy a inštitúcie UEFA Európska futbalová únia