BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Vláda schváli vznik komisie pre posudzovanie podnetov na udelenie štátnej ceny Alexandra Dubčeka. V stredu o návrhu budú rokovať ministri na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí. Komisia bude poradným orgánom vlády, bude posudzovať podnety na udelenie štátnej ceny a prijímať k nim vyjadrenia.
Predsedom komisie by podľa navrhovaného materiálu mal byť vedúci Úradu vlády SR. Okrem neho v nej budú zástupcovia rezortov hospodárstva, školstva, kultúry, práce, zahraničných vecí, Slovenskej akadémie vied, Slovenskej rektorskej konferencie, Konfederácie športových zväzov, pričom vedúci úradu vlády môže vymenovať aj ďalších členov z verejného alebo súkromného sektora.
Zasadnutia komisie budú neverejné. Komisia bude rozhodovať o odporúčaní na udelenie štátnej ceny, na prijatie uznesenia bude potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov.
Ocenenia v máji a v septembri
Návrh na nové ceny dali v minulom roku poslanci NR SR za Smer-SD. Štátnu cenu Alexandra Dubčeka bude udeľovať vláda 1. mája za konkrétny mimoriadny umelecký, športový, podnikateľský, výskumný alebo iný spoločensky významný čin.
Dubček je stelesnením odvahy a statočnosti, povedal premiér Fico pri obede so študentmi
Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana bude udeľovať predseda parlamentu občanom 1. septembra za ich mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti v SR na návrh ústavnoprávneho výboru.
V oboch prípadoch ocenení okrem ceny dostanú aj finančnú odmenu vo výške 25-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci rok.
Prezident vrátil zákon do parlamentu
Zákon na opätovné prerokovanie vrátil parlamentu prezident Andrej Kiska. Argumentoval, že ich forma a obsahové zameranie sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach.
Kiska opätovne nepodpísal novelu zákona o ÚPN a štátnych cenách, napriek tomu budú platné
„Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem ‚štátna cena‘, podľa prezidenta SR to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania“. Schválený zákon je preto podľa neho v rozpore s ústavou SR. „Podľa platného a účinného znenia ústavy môže štátne vyznamenania udeľovať iba prezident SR, prípadne na to môže splnomocniť iný orgán. Bez takéhoto splnomocnenia nemá žiaden iný ústavný orgán — ani predseda parlamentu, ani predseda vlády — ústavou zverenú právomoc udeľovať vyznamenania,“ dodal v októbri. Národná rada však jeho veto prelomila.