Turkom v Sýrii pomáhajú špeciálne americké jednotky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turecká armáda začala ofenzívu v Sýrii
Turecká armáda začala v Sýrii pozemnú operáciu pod názvom (Ochranný) Štít Eufratu. Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 17. septembra (WebNoviny.sk) – Príslušníci špeciálnych operačných síl USA poskytujú v malom počte podporu tureckým armádnym jednotkám a sýrskym opozičným bojovníkom pri ofenzíve, ktorú vedú na severe Sýrie proti militantom Islamského štátu (IS). V piatok o tom informovali americkí predstavitelia, ktorých citovala agentúra AP.

Hovorca ministerstva obrany USA Jeff Davis uviedol, že Američania radia a inak pomáhajú tureckým vojakom zabezpečujúcim „čistenie“ územia medzi sýrskymi pohraničnými mestami Džarábulus a ar-Ráí. Zdôraznil, že ide o región, ktorý je „strategicky dôležitý“ pre operácie IS.

Podľa ďalšieho hovorcu amerického rezortu obrany Adriana J.T. Rankine-Gallowaya táto teroristická organizácia stráca prístup k sýrsko-tureckej hranici, čo znamená prerušenie „rozhodujúcich zásobovacích trás“ tvoriacich spojenie s obsadenými časťami Sýrie a Iraku vrátane mesta Rakka, považovaného za hlavné centrum samozvaného kalifátu IS. „Sme potešení, že Turecko uskutočňuje takto rozhodnú a strategicky významnú akciu, ktorá pomôže nášmu úsiliu,“ vyjadril sa hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

Informácie o najnovšej spolupráci medzi USA a Tureckom prichádzajú po tom, ako vzťahy medzi týmito členmi NATO poznačilo napätie v súvislosti s pozadím júlového pokusu o zvrhnutie tureckej vlády a nejednotným prístupom k milíciám sýrskych Kurdov, ktoré Washington na rozdiel od Ankary podporoval v predošlých bojoch proti IS. Podľa AP ide o prvý prípad, keď americkí vojaci vykonávajú podporné úlohy v Sýrii po boku tureckých kolegov.

Davis neprezradil, koľko Američanov slúži v Sýrii spolu s Turkmi, iné zdroje však ich počet odhadli na niekoľko desiatok. Prezident USA Barack Obama už dávnejšie rozhodol o vyslaní približne 300 amerických vojakov na územie Sýrie, kde majú poskytovať výcvik, poradenstvo a inú pomoc v rámci boja proti IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát