Erdogan otvoril leteckú šou v Moskve, vzťahy Ruska a Turecka vyvolali znepokojenie v NATO

Putin, Erdogan
Ruský prezident Vladimír Putin (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo) počas Medzinárodnej výstavy letectva a vesmíru MAKS-2019 Foto: SITA/AP, Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin podčiarkli svoje blízke vzťahy spoločným otvorením veľkej ruskej leteckej šou.

Erdogan bol Putinovým čestným hosťom v utorok počas otvorenia šou MAKS pri Moskve a dokonca mohol nahliadnuť do kokpitu najnovšej ruskej bojovej stíhačky Su-57, ktorú na podujatí predstavili.

Vojenské vzťahy Turecka a Ruska vyvolali znepokojenie v Severoatlantickej aliancii (NATO) a USA po tom, čo Ankara nezastavila plánovaný nákup ruského obranného raketového systému S-400. Spojené štáty a ich spojenci z NATO tvrdia, že je nekompatibilný s ich systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu pre stíhačky F-35.

USA následne zastavili Turecku účasť na programe najmodernejších stíhačiek F-35, ktoré si Turci objednali a na ktorých vývoji sa podieľali. Pohrozili tiež sankciami voči Ankare.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Severoatlantická aliancia