Trnava postúpila cez írske Sligo do tretieho predkola EL

Presov trnava
Zľava: Mariano Bernardo (Prešov) a Boubacar Diallo (Trnava) v zápase 14. kola Corgoň ligy 1. FC Tatran Prešov - Spartak Trnava. Prešov, 28. október 2011. Foto: SITA/Viktor Zamborský

SLIGO 26. júla (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový klub FC Spartak Trnava remizoval 1:1 vo štvrtkovom odvetnom zápase 2. predkola Európskej ligy 2012/2013 na ihrisku írskeho tímu Sligo Rovers, a keďže minulotýždňový prvý duel na Štadióne Antona Malatinského vyhrali zverenci Pavla Hoftycha 3:1, postúpili do ďalšej fázy kontinentálneho pohára číslo dva.

Skóre stretnutia na Ostrovoch otvoril v druhom polčase z priameho kopu obranca Peter Čvirik, o vyrovnanie sa postaral v nadstavenom čase Jason McGuinness. V 3. predkole EL 2012/2013 sa Trnavčania stretnú s rumunským tímom Steaua Bukurešť.

Výsledok – EL 2012/2013 – 2. predkolo – odveta – štvrtok:

Sligo Rovers (Ír.) – FC Spartak Trnava (SR) 1:1 (0:0), prvý zápas 1:3, do 3. predkola EL 2012/2013 postúpil Spartak Trnava

Góly: 90.+ McGuinness – 70. Čvirik, ŽK: 35. Ventre, 45.+ Peers, 78. Cawley – 26. Filipko, rozhodoval: Lajuškin (Rus.), 3574 divákov

Zostavy:

Sligo: Rogers – Conneely, Peers, McGuinness, Gaynor – N’do – Cawley, Millien (77. Connolly), Boco, Ventre (72. Lynch) – North (50. Quigley)

Trnava: Filipko – Stožický, Janečka, Čvirik, Ľ. Hanzel – Gross, Karhan – Mikovič (67. M. Gašparík), Bicák – M. Vyskočil (62. P. Čarnota), Schranz (85. Koubský)

I. polčas

Michal Pančík

Zápas sa začal vo vysokom tempe na oboch stranách. Tímom nechýbalo nasadenie, no ani jeden z nich si neutvoril v úvodnej desaťminútovke výraznejšiu gólovú príležitosť.

Až v 22. min sa mohli ujať vedenia domáci.

Najprv Conneely pekne prenikol po ľavej strane, no jeho center odvrátili Trnavčania na rohový kop.

Po jeho rozohratí dobre hlavičkoval McGuinness, ale hostia jeho pokus zblokovali pred bránkovou čiarou. V 26. min Filipko fauloval domáceho Boca.

Rozhodca nariadil pokutový kop, ale North ho nepremenil, keď jeho strelu do stredu bránky vyrazil trnavský gólman a odčinil svoj nedovolený zákrok. Spratak pohrozil po vyše polhodine hry, keď nebezpečne strieľal spoza šestnástky Stožický, ale brankár Rogers si poradil s jeho pokusom.

Päť minút pred koncom prvého dejstva ešte podržal slovenský tím Filipko vynikajúcim zákrokom pri strele Northa.

II. polčas

Spartak trnava

Druhá štyridsaťpäťminútovka bola nudnejšia. Mužstvá väčšinou držali loptu v strede ihriska. Trnavčania, vedomí si náskoku z prvého duelu, sa nehrnuli do útoku a umne likvidovali snahu domácich o útočnú aktivitu už v zárodku.

Divákov prebral z nudy až priamy kop Čvirika v 70. min.

Ten pekne poslal loptu z 20 m presne k žrdi – 0:1.

O päť minút neskôr mohol pridať druhý gól striedajúci Gašparík, ale trafil len do brvna. Hostia si v závere stretnutia s prehľadom postrážili postup do ďalšej fázy Európskej ligy 2012/2013 a nič na tom nezmenil ani vyrovnávajúci gól McGuinnessa v nadstavenom čase.

Pavel Hoftych (tréner Spartaka Trnava): „Bolo to veľmi náročné stretnutie. Hralo sa v krásnej, búrlivej atmosfére. Domáci opäť potvrdili kvalitu, nie nadarmo vedú írsku ligu. Veľmi dôležitý moment duelu bola penalta, ktorá možno ani nemala byť odpískaná, no Miro Filipko ju skvele chytil. Súper aj my sme mali štyri gólové šance. Hráči Sliga sa často dostávali k štandardkám, čím boli veľmi nepríjemní. Gól Petra Čvirika priniesol upokojenie. Škoda, že sme neskórovali už v prvom dejstve. Tím každopádne predviedol výborný kolektívny výkon. Ideme do ďalšieho kola, z čoho máme veľkú radosť.“

Peter Čvirik (obranca a strelec gólu Spartaka Trnava): „Treba povedať, že najmä prvý polčas bol pre nás veľmi náročný. Súper hral fyzicky veľmi náročný futbal. Pri penalte nám nebolo všetko jedno, ale veril som Mirovi Filipkovi, že ju chytí. Pomohlo nám to, aby sme sa nakopli. Uhrali sme dobrý výsledok. Som veľmi rád, že sme postúpili. Štadión v Sligu je maličký, atmosféra však bola búrlivá. Je to úplne niečo iné, ako keď na ligu príde tisíc ľudí. Klobúk dole pred Írmi. Každý si myslí, že írska liga je slabá, hrajú len nakopávané lopty. Ukázalo sa však, že kombinačne sú inde ako my.“