Zväz cestovného ruchu SR (ZCR) očakáva, že tržby ubytovacích a stravovacích zariadení v dôsledku koronakrízy môžu tento rok klesnúť o viac ako 50 percent, teda zhruba o vyše 500 miliónov eur.
O prácu môže prísť viac ako tretina, čiže 38-tisíc pracovníkov hotelov, penziónov, reštaurácií, kaviarní a iných stravovacích prevádzok.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
O kritickej situácii v odvetví a chýbajúcich opatreniach vlády rokoval Zväz cestovného ruchu SR v pondelok dopoludnia v Bratislave na mimoriadnom valnom zhromaždení spolu so zástupcami rôznych aj nečlenských organizácií.
Desaťtisíc ľudí bez práce
Hlavnou témou sú prioritné opatrenia štátu na pomoc a reštart služieb cestovného ruchu.
„Práve teraz, na začiatku letnej sezóny a prázdnin, potrebujú tisíce malých zamestnávateľov a ich zamestnanci vedieť, či môžu rátať s podporou štátu. V opačnom prípade bude situácia výrazne horšia a naplnia sa negatívne scenáre,“ povedal prezident ZCR Marek Harbuľák, ktorý je zároveň generálnym manažérom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.
Ministerstvo práce počas koronakrízy podporilo štvrtinu zamestnancov sumou takmer 400 miliónov eur
Cestovný ruch je najviac postihnutým sektorom ekonomiky v dôsledku opatrení štátu proti koronavírusu od marca tohto roka.
Na základe údajov Štatistického úradu SR len v marci a apríli prišlo o prácu v ubytovacích a stravovacích zariadeniach vyše desaťtisíc ľudí – kuchárov, čašníkov a servírok, chyžných a recepčných.
Očakávajú zníženie DPH
Prevádzkovatelia v cestovnom ruchu očakávajú najmä zníženie dane z pridanej hodnoty na služby v odvetví, ako aj to, že štát bude uhrádzať za zamestnancov časť rekreačného príspevku.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR už avizovalo, že pripravilo predbežný návrh, aby štát preplácal zamestnávateľom 55 % z príspevku na domácu rekreáciu v maximálnej výške 500 eur ročne.
Slovensko je štvrtou najotvorenejšou krajinou EÚ, koronakríza ukázala svetu našu Achillovu pätu
Nárok na príspevok v podnikoch a organizáciach s 50 a viac zamestnancami by už mali mať všetci zamestnanci, s výnimkou tých v skúšobnej lehote.
V súčasnosti platí, že musia u zamestnávateľa pracovať minimálne dva roky, aby mohli o príspevok požiadať. Zväz cestovného ruchu SR združuje trinásť asociácií, združení, organizácií a firiem v tomto odvetví.