Tour pokračuje šiestou etapou, šancu na triumf má aj Sagan

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan pred štartom piatej etapy 103. ročníka Tour de France. Limoges, 6. júl 2016. Foto: SITA/AP

ARPAJON SUR CERE 7. júla (WebNoviny.sk) – Po prvej horskej poznávačke v Centrálnom masíve čaká na pelotón Tour de France ďalšia z etáp, na ktorej konci by sa mali dostať k slovu plnokrvní šprintéri. Pre favoritov na celkové víťazstvo to zasa bude na dlhší čas možnosť na odpočinok, keďže už v piatok cyklisti vstúpia do Pyrenejí.

Záver sa pôjde po takmer úplnej rovine

Štvrtková šiesta etapa vedie z Arpajon-sur-Cére do Montaubanu a meria 190,5 km. Jej prvá polovica je zvlnená s dvoma vrchárskymi prémiami tretej a štvrtej kategórie v rozpätí 9 km (Col des Estaques /62. km/, 2 km, priemer 6% a Côte d’Aubin /71,5 km/, 1,3 km, priemer 5,4%).

Tretia prémia do súťaže o bodkované tričko príde na rad po 149 km (Côte de Saint-Antonin-Noble-Val, 3,2 km, 5.1%). O body do bodovacej súťaže sa bude bojovať na rýchlostnej prémii na 77,5 km v Montbazens, záver sa pôjde po takmer úplnej rovine.

Tour de France
Foto: letour.fr

Úspešný môže byť aj únik

Peter Sagan prišiel v stredu v horách Centrálneho masívu o žlté tričko lídra pretekov, keď v pokojnom tempe došiel do cieľa v Le Lioran až v druhej stovke konečného poradia 5. etapy. Po nej skonštatoval, že jeho priorita je jasná – doviezť zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže až do Paríža.

Obrazom: Najkrajšie momenty z piatej etapy Tour de France

Už vo štvrtok však opäť môže zaútočiť na pódiové umiestnenie v šprinte väčšej skupiny. Možné však je aj to, že sa podarí zrealizovať únik až do úspešného konca. „Ak sa zrodí únik a jazdci vpredu si utvoria dostatočný náskok, môže byť úspešný. Samozrejme, za predpokladu, že tímy s lídrami pre celkovú klasifikáciu aj družstvá so šprintérmi si dajú pokoj a nebudú sa náhliť do cieľa,“ uviedol v predpovedi pre 6. etapu dvojnásobný šampión TdF Bernard Thévenet pre Cyclingnews.

Oficiálny web Letour pripomína, že šiesta etapa bude ďalšou z možností vzdať úctu padlým vojakom. Etapa bude vrcholiť v Montaubane pred bývalými kasárňami Desiateho dračieho pluku, ktoré fungovali od 17. storočia až do roku 1962. Dosiaľ jediný raz sa konvoj TdF zastavil v Montaubane, 58-tisícovom meste v regióne Midi-Pyrénées na juhu Francúzska. V roku 1998 tam triumfoval z úniku päťčlennej skupiny Francúz Jacky Durand. Bola to jedna z troch víťazných etáp tohto cyklistu v jeho kariére na TdF.

Štart štvrtkovej etapy je o 12.45 h, najlepší v cieli sa očakávajú po 17.10 h.

Fakty pred 6. etapou na Tour de France 2016:
Priebežné celkové poradie po 5. etape (žltý dres):

1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 25:34:46 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +5:11 min, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +5:13, 4. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +5:14, 5. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 6. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin – obaja +5:17,… 76. Peter Sagan (SR) Tinkoff +23:37

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 150 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 146, 3. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 142, 4. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 89, 5. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 87, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 67

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alejandro ValverdeAndré GreipelChristopher FroomeJoaquim RodríguezJulian AlaphilippeMarcel KittelMark CavendishPeter Sagan