Tour de France 2022: Pogačar prišiel v 11. etape o žltý dres, novým lídrom pretekov je Vingegaard (video)

Tour de France 2022, Jonas Vingegaard
Dánsky cyklista Jonas Vingegaard v cieli 11. etapy Tour de France 2022. Foto: SITA/AP

Novým lídrom tohtosezónnych cyklistických pretekov Tou de France je Dán Jonas Vingegaard z tímu Jumbo-Visma.

Dvadsaťpäťročný dánsky jazdec mal pred stredajšou 11. etapou manko 39 sekúnd na Slovinca Tadeja Pogačara (UAE Emirates) a bol až tretí, no útok v stredajšom cieľovom stúpaní na Col du Granon mu vyniesol prvú priečku v celkovej klasifikácii.

Trpezlivo v závese

V stredu Vingergaard triumfoval s náskokom 2:53 min pred napokon siedmym Pogačarom a v priebežnom poradí má pred ním rezervu 2:22 min.

Jonas Vingegaard sa počas celej stredy držal trpezlivo na zadnom kolese jazdca v žltom vrátane legendárneho Col du Galibier.

Aj Bardet je pred Pogačarom

V záverečnom stúpaní do cieľa sa od Pogačara odpútal necelých 5 km pred vrcholom a až do cieľa zvyšoval náskok, pričom predstihol aj jazdcov, ktorí dovtedy boli pred dvojicou Vingegaard, Pogačar.

Viac o téme: Tour de France 2021

Druhý v stredu finišoval Nairo Quintana (Arkéa Samsic) z Kolumbie s mankom 60 sekúnd, tretí skončil domáci Romain Bardet (DSM) so stretou 70 sekúnd. Aj Bardet sa v priebežnom poradí dostal pred Pogačara, má pred ním náskok šiestich sekúnd.