Teherán potvrdil výbuch rakety vo vesmírnom centre, dôvodom bola technická porucha počas testu

Irán, výbuch satelitu
Fotografia miesta incidentu, ktorú pridal na Twitter Donald Trump. Foto: SITA/AP, Donald J. Trump Twitter account

Irán v pondelok potvrdil, že vo Vesmírnom centre imáma Chomejního v provincii Semnan minulý týždeň vo štvrtok explodovala raketa. Hovorca iránskej vlády Alí Rabíí uviedol, že výbuch, ktorý zaznamenali satelity, spôsobila technická porucha počas testu.

Je to po prvý raz, čo Irán poskytol vysvetlenie incidentu, ktorý sa stal pred plánovaným vypustením satelitu kritizovaným Spojenými štátmi.

Výbuch vyvolal podozrenie zo sabotáže

Výbuch bol už tretím zlyhaním rakety vo vesmírnom centre a vyvolal podozrenie z možnej sabotáže iránskeho vesmírneho programu. Rabíí však takéto špekulácie odmietol s tým, že to „bola technická záležitosť a technická porucha“.

„Jednohlasne to tvrdia naši odborníci,“ povedal. Výbuch sa podľa hovorcu stal na odpaľovacej rampe, na ktorú ešte nepriviezli žiaden satelit, a v testovacej časti centra.

Trosky rakety zachytili satelity

Americká spoločnosť Planet Labs Inc. na satelitných záberoch vo štvrtok zachytila čierny dym nad poškodenou odpaľovacou rampou a tiež trosky rakety.

V piatok zase americký prezident Donald Trump zverejnil na Twitteri fotografiu miesta incidentu, ktorú zhotovil americký špionážny satelit. Na fotografii, ktorá bola zrejme snímkou amerických tajných služieb, je vidno poškodené vozidlá okolo odpaľovacej rampy a tiež škody, ktoré výbuch spôsobil na samotnej rampe.

V tweete Trump identifikoval stroj ako raketu Safír, pričom uviedol, že s jej výbuchom nemali USA nič spoločné.

Rabíí skritizoval Trumpovo tweetovanie

Rabíí v pondelok Trumpovo tweetovanie o výbuchu skritizoval. „Nerozumieme, prečo americký prezident s nadšením tweetuje a zverejňuje satelitné snímky. Je to nepochopiteľné. Možno je to pre nedostatok tém týkajúcich sa Iránu, že sa zaoberá takými vecami,“ povedal hovorca.

Irán sa chystá vyslať do vesmíru komunikačný satelit Nahid-1. Podľa Spojených štátov však takéto vypúšťanie satelitov odporuje rezolúcii Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov vyzývajúcej Irán, aby nevykonával žiadnu činnosť súvisiacu s balistickými raketami, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alí RabíiDonald Trump