Tanker plaviaci sa pod indickou vlajkou preplával Hormuzský prieliv

Indické ministerstvo námornej dopravy uviedlo, že 17 lodí plaviacich sa pod indickou vlajkou so 460 indickými námorníkmi „naďalej zostáva v západnej časti Perzského zálivu“.
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Radačovský odchádza na Cyprus, SNS má náhradu. Do parlamentu posiela dlhoročného člena
Zdroj: SITA

Tanker plaviaci sa pod indickou vlajkou, ktorý preváža skvapalnený ropný plyn (LPG), bezpečne preplával cez Hormuzský prieliv. Oznámilo to v sobotu indické ministerstvo námornej dopravy. Irán blokuje prieliv, ktorý je kľúčovou trasou na prepravu ropy, čo viedlo k prudkému rastu cien energií na celom svete.

„Loď Green Sanvi bezpečne preplávala Hormuzským prielivom s nákladom 46 650 ton LPG a 25 členmi posádky na palube,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Rezort ďalšie podrobnosti o jej konečnej destinácii nezverejnil.

Dodal, že 17 lodí plaviacich sa pod indickou vlajkou so 460 indickými námorníkmi „naďalej zostáva v západnej časti Perzského zálivu“.

Verejnoprávna rozhlasová stanica All India Radio uviedla, že ide o „siedmy tanker s LPG smerujúci do Indie“, ktorý od začiatku vojny na Blízkom východe bezpečne preplával Hormuzským prielivom.

Indické ministerstvo pre ropu a zemný plyn v sobotu tiež uviedlo, že indické rafinérie nakupujú ropu z Iránu a iných krajín, aby pomohli zmierniť globálnu energetickú krízu.

India je druhým najväčším odberateľom skvapalneného ropného plynu na svete. Krajina dováža približne 60 percent spotreby LPG a v uplynulom mesiaci zápasila s jeho nedostatkom.