V Chorvátsku je v súčasnosti viac ako pol milióna turistov, z toho zhruba 430-tisíc zo zahraničia. Sú medzi nimi aj tisícky Slovákov. V krajine pri Jadranskom mori je väčšina zahraničných návštevníkov z Nemecka, zo Slovinska, z Českej republiky, Poľska, Rakúska, Slovenska a Maďarska.
Agentúru SITA o tom v pondelok informovalo Chorvátske turistické združenie (CHTZ). Podľa systému eVisitor, ktorý zaznamenáva štatistiku príchodov a prenocovaní turistov v komerčnom, nekomerčnom segmente a v námornej turistike, prvýkrát v tomto roku, v sobotu 11. júla, bývalo v chorvátskych destináciách vyše 500-tisíc turistov.
Propagačné aktivity
„Najviac turistických príchodov je z tých trhov, kde vykonávame intenzívne propagačné aktivity zamerané na vnímanie našej krajiny ako zaujímavej, ale predovšetkým bezpečnej turistickej destinácie,“ povedal riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia Kristjan Staničić.
Viac o téme: Koronavírus
„So zvýšením počtu leteckých liniek, najmä v strednej a južnej Dalmácii, od polovice júla očakávame návštevníkov zo vzdialených mimoeurópskych trhov, ale aj zo Spojeného kráľovstva, z Francúzska alebo zo Škandinávie,“ dodal Staničić.
Za nesmierne dôležité v súvislosti koronavírusom označil zodpovedné správanie a dodržiavanie všetkých predpísaných epidemiologických opatrení.
Príchody turistov
Od 1. do 10. júla zaznamenali v Chorvátsku takmer 600-tisíc príchodov turistov (46 percent oproti rovnakému obdobiu roka 2019) a 4,4 milióna prenocovaní (53 percent v porovnaní s vlaňajškom). Z toho návštevníkov zo Slovenska bolo 21,3 tisíca, ktorí v krajine v spomínanom čase strávili 137,5 tisíca prenocovaní.
Najviac prenocovaní zaznamenali na Istrii (1,2 milióna), v regióne Kvarner (975-tisíc) a v Zadarskom kraji (819-tisíc). Nasledujú Splitsko-dalmatský kraj (706-tisíc prenocovaní), Šibenicko-kninský kraj (321-tisíc), Dubrovnícko-neretviansky kraj (188-tisíc) a Lika-senjský kraj (167-tisíc).
„Pokiaľ ide o cieľové destinácie, väčšina turistov si pre svoj pobyt vybrala ostrov Vir, Rovinj, Medulin, Mali Lošinj, Poreč, Umag a Crikvenica. Chorvátsko vydalo aktualizované opatrenia na zachovanie bezpečnosti a minimalizáciu rizika pre domáce obyvateľstvo a návštevníkov krajiny, a tak je v súčasnosti v obchodoch a verejnej doprave povinné nosiť rúška,“ uviedlo Chorvátske turistické združenie.