Svitko si na Rely Dakar polepšil, Varga sa drží v najlepšej päťke

Štefan Svitko
  • aktualizované 6. decembra 15:31

Slovenský motocyklista Štefan Svitko sa na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii opäť posunul nahor v celkovom poradí. V piatkovej 6. etape obsadil 9. priečku a v priebežnej klasifikácii kategórie motocyklov sa posunul z 15. na 13. pozíciu.

Najrýchlejší bol Benavides

Jazdci vo štvrtok absolvovali 767 kilometrov a presunuli sa z Ha’il do Rijádu, súčasťou etapy bolo 358 km meraných úsekov. Organizátori v súvislosti s prívalovými dažďami v oblasti trochu pozmenili program etáp a do bivaku Ad Dawadimi by mali zamieriť namiesto piatka až v sobotu.

V piatok dosiahol najlepší čas Argentínčan Luciano Benavides o 56 sekúnd pred lídrom celkovej klasifikácie Američanom Skylerom Howesom, tretí finišoval Austrálčan Toby Price s mankom 2:20 min. Svitko sa dostal do Top 10, keďže za Benavidesom zaostal iba o 3:27 min.

Na poste lídra priebežného poradia sa udržal Howes. Na druhú priečku sa dostal Price a na Američana stráca 3:31 min, tretí je Argentínčan Kevin Benavides (+7:01 min). Svitko stráca na Howesa 1:10:56 h a je trinásty, od elitnej desiatky ho delí viac ako 46 minút.

Výborné výkony Vargu

V súťaži automobilov aj v piatok triumfoval Katarčan Nasser Al-Attiyah a upevnil si post lídra celkového poradia. Druhý bol Francúz Sebastien Loeb (+3:29 min) a tretí Juhoafričan Henk Lategan (+8:52 min). V celkovom poradí sa na druhú priečku dostal Lategan s viac ako hodinovým mankom na lídra, tretí je Brazílčan Lucas Moraes.

Medzi jazdcami na štvorkolkách pokračuje vo výborných výkonoch Juraj Varga. V cieli piatkovej 6. etapy je zatiaľ 14 pretekárov a Slovákovi patrí piata pozícia v piatkovom hodnotení aj celkovej klasifikácii, na trati sú však ešte viacerí pretekári vrátane Litovčana Laisvydasa Kanciusa. Lídrom celkového poradia je stále Francúz Alexandre Giroud, pred Argentínčanom Franciscom Floresom má náskok takmer 43 minút.

Medzi kamionistami sa v piatok dostal na čelo celkového poradia Holanďan Martin van den Brink, ktorého posádka síce v piatok skončila až štvrtá, no s náskokom 34 sekúnd sa dostala pre doterajšieho lídra Čecha Aleša Lopraisa. Róbert Kasák s Tomášom Kazarkom a Čechom Jaroslavom Kolářom aj Ľubomír Palčo s Maďarom Zsoltom Darázsim a Francúzom Pierrom Calmonom sú stále na trati. Slovensko-český stroj bol pred piatkom na 26. priečke a maďarsko-francúzsko-slovenská posádka na 40. stupienku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kevin BenavidesLuciano BenavidesSkyler HowesŠtefan SvitkoToby Price