Svitko si po predposlednej etape Rely Dakar 2023 polepšil v celkovom poradí, Varga si udržal štvrtú priečku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Svitko
Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 14. januára 13:11

motocyklista Štefan Svitko obsadil v sobotňajšej 13. etape prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii 21. miesto a v celkovom poradí si polepšil zo štrnástej na dvanástu pozíciu.

Juraj Varga skončil medzi jazdcami na štvorkolkách  napokon šiesty, pôvodne bol siedmy, ale jeden zo súperov pred ním dostal penalizáciu. V celkovej klasifikácii si udržal štvrtú priečku.

Price má náskok 12 sekúnd

Sobotňajšia predposledná etapa aktuálnej edície Rely Dakar zo Shaybah do Al Hofuf má dĺžku 675 km, pretekári absolvujú 154 km meraných úsekov.

Svitko stratil v 13. etape 12 a štvrť minúty na víťazného Argentínčana Kevina Benavidesa, druhý skončil Juhoafričan Michael Doherty (+27 s) a tretí Argentínčan Luciano Benavides (+57 s).

Kevin Benavides sa posunul na 2. miesto celkového poradia len o 12 sekúnd za vedúceho Austrálčana Tobyho Pricea, ktorý bol v sobotu piaty. Na tretiu priečku klesol Američan Skyler Howes (+1:31 min), ktorý bol v 13. etape siedmy.

Svitko stráca na Pricea 1:44:21 h, na jedenásteho Čecha Martina Micheka má stále 9-minútové manko, ale na prvú desiatku už len 14-minútové.

Giroud zostal na čele

Varga prišiel v sobotu do cieľa so stratou 9:43 min na Brazílčana Marcela Medeirosa, ktorý ovládol štvrtú etapu za sebou. Druhý skončil Čiľan Giovanni Enrico (+1:35 min) a tretí Argentínčan Francisco Flores (+3:11 min).

Piaty bol Francúz Alexandre Giroud, ktorý zostal na čele priebežnej klasifikácie. Flores na neho stiahol manko z 59 na 40 minút, tretí Američan Pablo Copetti stráca na lídra viac ako dve hodiny.

Varga znížil odstup na Girouda na 2:57:21 min, za Copettim zaostáva o takmer o 56 minút.

Loeb vyhral šiestykrát v rade

V súťaži automobilov zaznamenal v sobotu už šieste víťazstvo za sebou Francúz Sébastien Loeb, ktorý zdolal Katarčana Nassera Al-Attiyaha o 5:28 min a tretieho Švéda Mattiasa Ekströma o 6 a pol minúty.

Al-Attiyah napriek tomu stále vedie celkové poradie o 1:21:42 h pred Loebom, tretí Brazílčan Lucas Moraes bol v 13. etape ôsmy a na Loeba stráca celkovo 14 minút.

Macík triumfoval pred lídrom

Medzi kamionistami triumfoval v sobotu Čech Martin Macík o 3:25 min pred Holanďanom Janusom van Kasterenom, tretí Čech Jaroslav Valtr stratil na víťaza 10:31 min.

Slováci Róbert Kasák s Tomášom Kazarkom a Čechom Jaroslavom Kolářom obsadili 15. miesto s mankom 1:02:22 h, Ľubomír Palčo s Maďarom Zsoltom Darázsim a Francúzom Pierrom Calmonom skončili na 18. pozícii.

V celkovom poradí vedie Van Kasteren o 1:16:42 h pred Macíkom, tretí Holanďan Mitchel van den Brink stráca 4:08:23 h. Kasák s Kazarkom sú na 15. priečke so stratou viac ako 56 hodín, Palčova posádka je osemnásta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj VargaŠtefan Svitko