Svitko je po 4. etape na Rely Dakar šestnásty a štvorkolkár Varga už siedmy

Štefan Svitko, Rely Dakar
Štefan Svitko. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 4. januára 2023, 15:01

Slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil v stredajšej 4. etape na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii 16. priečku a v priebežnom poradí kategórie motocyklov sa posunul z 18. na 16. pozíciu.

Jazdci v utorok absolvovali 573 kilometrov so štartom aj cieľom v Ha’il, súčasťou etapy bolo 425 km metaných úsekov. Najlepší čas v stredu dosiahol Španiel Joan Barreda Bort, ktorý triumfoval pred Čiľanom Pablom Quintanillom (+16 s), tretí skončil Američan Skyler Howes (+1:05 min). Barreda si na Dakare pripísal už 29. etapový triumf.

Celkovým lídrom stále Sanders

Post lídra celkového hodnotenia si udržal Austrálčan Daniel Sanders, ktorý v stredu skončil ôsmy s odstupom 6:07 min na víťaza a dostal aj dvojminútovú penalizáciu.

Svitko prišiel do cieľa šestnásty a mal o takmer 20 minút horší čas ako Joan Barreda Bort (+19:42 min), v celkovom poradí zaostáva za Sandersom o 1:04:44 min a od elitnej desiatky ho delí už viac ako 36 minút.

Súťaž automobilov ovládol Loeb

V súťaži automobilov v stredu triumfoval Francúz Sébastien Loeb s náskokom trinástich sekúnd pred krajanom Stéphanom Peterhanselom, tretí bol Španiel Carlos Sainz (+1:50 min). V celkovom poradí si post lídra upevnil katarský jazdec Nasser Al-Attiyah, ktorý vedie už o viac ako 18 minút pred Yazeedom Al-Rajhim zo Saudskej Arábie, tretí je priebežne Peterhansel.

Varga obsadil šiestu priečku

Medzi jazdcami na štvorkolkách v stredu obsadila slovenský jazdec Juraj Varga solídnu 6. priečku, keď za Francúzom Alexandrem Giroudom zaostal o 11:49 minúty. Obhajca celkového prvenstva z vlaňajška si ešte upevnil post lídra celkového hodnotenia, pred druhým Argentínčanom Franciscom Moranom Floresom vedie už o 47:04 minúty.

Tretí je priebežne ďalší argentínsky pretekár Manuel Andújar (+1:08:02 h), nováčik na tomto podujatí Varga sa posunul z 8. na 7. pozíciu a na lídra stráca 1:53:26 h. Giroud na tohtoročnej edícii Rely Dakar ešte nenašiel premožiteľa, keď ovládol úvodný prológ aj všetky štyri etapy.

V súťaži kamiónov ešte jazdci neprišli do cieľa, no na čele hodnotenia etapy sa pohybujú Čech Martin Macík a Holanďan Gert Huzink, na kóte 282 km ich delila len jediná sekunda.