Sundby získal prvý individuálny titul majstra sveta, zvíťazil v behu na lyžiach v Seefelde

Martin Johnsrud Sundby
Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby sa stal víťazom stredajších pretekov na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde. Foto: SITA/AP

SEEFELD 27. februára (WebNoviny.sk) – Nórsky bežec na lyžiach Martin Johnsrud Sundby sa stal víťazom stredajších pretekov na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v rakúskom Seefelde.

Tridsaťštyriročný rodák z Osla získal prvú individuálnu zlatú medailu na vrcholnom podujatí. Zo svetových šampionátov má Sundby v zbierke už osem cenných kovov (3-3-2), ďalších päť pridal na olympijskej pôde (2-2-1).

Z víťazstiev sa však doteraz tešil iba v štafetách alebo v tímovom šprinte. Z dvojice slovenských zástupcov sa viac darilo Jánovi Koristekovi na 60. mieste s odstupom 4:57,8 min. Andrej Segeč preteky nedokončil.

Bessmertnycha zdolal o necelé tri sekundy

Sundby patril do okruhu favoritov, ale ani na jednom z medzičasov nefiguroval na prvej priečke. V polovici trate, na méte 7,5 km, strácal na lídra pretekov dokonca 18,3 sekundy. Postupne však stupňoval tempo a vďaka dobrému finišu zdolal druhého Rusa Alexandra Bessmertnycha o 2,9 s.

Nemyslel som si, že to bude takéto emotívne. Veľmi dlho som čakal na tento úspech, ale napokon to prišlo. Teším sa, že v mojom okolí boli ľudia, ktorí mi verili a ja som im ukázal, že dokážem zvíťaziť. Na trati som mal informácie, že bojujem o medailu, ale nie všetky správy som dokázal spracovať,“ uviedol v prvom televíznom rozhovore Sundby, ktorý mal slzy v očiach.

Bessmertnych dosiahol v Seefelde životný úspech, keďže nikdy v minulosti nezískal individuálnu medailu na vrcholnom podujatí. Tridsaťdvaročný ruský reprezentant sa držal na priebežnej prvej priečke od piateho do trinásteho kilometra, ale v závere trate nemal viac síl ako Sundby.

Koristek na 60. priečke

Tretie miesto obsadil zásluhou vynikajúceho zrýchlenia v záverečných dvoch kilometroch Fín Iivo Niskanen. Viac ako dve sekundy delili od bronzu štvrtého Rusa Andreja Larkova. Piaty bol Nór Didrik Tönseth a šiesty Švajčiar Dario Cologna.

Z dvojice slovenských reprezentantov prišiel do cieľa iba Ján Koristek na 60. priečke s mankom necelých piatich minút. Andrej Segeč preteky nedokončil, na medzičase po 5,6 km ho klasifikovali na 74. pozícii, ale potom sa už na trati neobjavil. Pre zástupcov slovenskej výpravy to bolo posledné vystúpenie v Seefelde.

Majstrovstvá sveta 2019 v klasických lyžiarskych disciplínach

• beh na lyžiach – Seefeld (Rak.) – stredajšie výsledky

Muži

Preteky na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom: 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 38:22,6 min, 2. Alexander Bessmertnych (Rus.) +2,9 s, 3. Iivo Niskanen (Fín.) +20,4, 4. Andrej Larkov (Rus.) +22,8, 5. Didrik Tönseth (Nór.) +24,3, 6. Dario Cologna (Švaj.) +32,4, … 60. Ján Koristek +4:57,8, Andrej Segeč (obaja SR) nedokončil