Summit v Džidde sa zhodol na báze pre dohodu o mieri na Ukrajine, rokovania okomentovala aj prezidentka Čaputová

PREZIDENT: Návšteva Volodymyra Zelenského
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj počas prijatia prezidenta Ukrajiny v Prezidentskom paláci pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku. Bratislava, 7. júl 2023. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 7. augusta 14:20

Účastníci konferencie o mieri na Ukrajine v saudskoarabskom meste Džidda sa zhodli v otázke rešpektovania územnej integrity Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dosiahlo sa spoločné stanovisko, „že rešpektovanie teritoriálnej integrity a suverenity Ukrajiny musí byť jadrom akejkoľvek mierovej dohody,“ napísal taliansky denník Corriere della Sera, ktorý cituje web Ukrajinská pravda.

Mierové riešenia

Zdroje z Európskej únie, na ktoré sa odvoláva taliansky denník, zároveň uviedli, že na summite sa rozhodlo o vytvorení pracovných skupín pre kľúčové témy desaťbodového mierového plánu predloženého Kyjevom.

Záujem o dosiahnutie mierového riešenia konfliktu na Ukrajine potvrdilo aj vyjadrenie našej prezidentskej kancelárie. Napriek odlišným pohľadom na príčinu vojny sa rokujúci zhodli na základných princípoch, ktoré by malo reflektovať budúce mierové riešenie.

Ide najmä o rešpektovanie Charty OSN, predovšetkým princípov územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny a neprípustnosť zmeny hraníc silou,“ vysvetlil v tlačovej správe hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.

Rokovania budú pokračovať na jeseň

Zhoda panovala aj v otázke potreby hľadania riešení negatívnych dopadov konfliktu na potravinovú či jadrovú bezpečnosť vo svete. Väčšina účastníkov rokovania podporila aj desaťbodový mierový vzorec Ukrajiny. Ďalšie stretnutia by sa mali konať počas tohtoročnej jesene.

Medzi zástupcami vyše 40 štátov z celého sveta vrátane Ukrajiny, Brazílie, Indie, ale i Číny, boli aj poradkyňa Čaputovej pre zahraničnú politiku Jana Kobzová a poradca predsedu vlády pre zahraničnú politiku Martin Kačo.

Cieľom pracovných rokovaní poradcov hláv štátov a vlád pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku bola diskusia o parametroch možného budúceho mierového riešenia prebiehajúcej vojny,“ uviedol Strižinec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska únia