Sudca Radačovský sa rozhodol odísť z funkcie, ale dôvodom nie sú slová na adresu prezidenta Kisku

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska počas vystúpenia so správou o stave Slovenskej republiky v rokovacej sále Národnej rady SR. Bratislava, 13. jún 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Sudca Okresného súdu (OS) v Poprade Miroslav Radačovský, ktorý prejednával spor prezidenta Andreja Kisku o pozemky vo Veľkom Slavkove, doručil ešte 14. mája predsedovi Okresného súdu Poprad oznam, že sa k 1. januára 2019 vzdáva výkonu funkcie sudcu.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku hovorkyne rezortu spravodlivosti Zuzany Drobovej, dôvodom bolo jeho dovŕšenie veku 65 rokov a odchod do dôchodku.

Ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu podľa Drobovej zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie.

Ministrovi poslal list

„Predseda Okresného súdu Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným. Minister spravodlivosti po preskúmaní uvedených dôvodov v žiadosti o určenie voľného miesta – ako je nápad vecí, personálne obsadenie súdu, a iné, rozhodne o uvoľnení miesta. Ak vydá kladné stanovisko, miesto sudcu bude obsadzované z databázy kandidátov z hromadných výberových konaní,“ dodala Drobová.

Podľa stanoviska Krajského súdu v Prešove, v ktorého pôsobnosti je aj OS v Poprade, vedenie okresného súdu s uvedenou skutočnosťou ráta pri ďalšom organizovaní chodu okresného súdu, tvorbe rozvrhu práce na rok 2019, personálnom zabezpečení a podobne.

Predpokladaný odchod Miroslava Radačovského vedenie Okresného súdu Poprad oznámilo vedeniu Krajského súdu v Prešove, ktoré v rámci interných postupov požiadalo Ministerstvo spravodlivosti SR o súhlas s určením voľného miesta sudcu v tejto súvislosti.

„Po udalostiach posledných dní Miroslav Radačovský oznámil vedeniu Okresného súdu Poprad, že o svojom plánovanom zámere vzdať sa funkcie sudcu písomne informoval vedenie Krajského súdu v Prešove, predsedníčku Súdnej rady SR a Ministra spravodlivosti SR,“ uvádza sa v stanovisku.

Výroky na adresu prezidenta

Týždenník Plus 7 dní ešte vo štvrtok informoval, že sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský, ktorý sa zviditeľnil vyjadreniami, ktoré vyriekol po rozhodnutí v pozemkovom spore prezidenta Andreja Kisku sa rozhodol odísť z funkcie.

„Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“ povedal sudca po vynesení rozsudku v kauze, ktorá sa týkala pozemkov v obci Veľký Slavkov.

Pôdu s výmerou 1,2 hektára sa s prezidentom Andrejom Kiskom súdil popradský zubár Ján Franc. Sudca napokon rozhodol, že lukratívne pozemky pod Tatrami patria Francovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav Radačovský
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR